Makara dış çap taşlamada gerekli yüzey pürüzlülük değerinin elde edilmesi için deney tasarım yöntemi ile optimum taşlama parametrelerinin belirlenmesi
Determination of the optimum process parameters using design of experiment approach to obtain the required surface roughness by grinding roller OD
  1. Tez No: 416991
  2. Yazar: HACI VELİ MIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz şartlarında taşlama, tüm özel yüzey gereksinimlerinin, özel formların ve ölçü hassasiyetinin istendiği yerlerde uygulanan son imalat sürecidir. Bu çalışmada nitelikli bazı firmalar için üretilen ve dış çapında özel profil bombesi bulunan makaraların müşteri resim gereksinimi olan dış çap yüzey pürüzlülüğü Ra:0,125 µm değerinin izofiniş operasyonu sonrası elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda taşlama parametrelerinin optimizasyonu deney tasarımı metodu kullanılarak ve deneyler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elmaslama hızı 0,08m/dk, iş kafası devri 930 dev/dk, kesme hızı 45 m/sn, ilerleme hızı 0,015 mmØ/sn, finiş kıvılcımlandırma süresi 3,5 sn ve kesme sıvı basıncı 3 bar olarak tespit edilmiştir. Belirlenen bu proses parametre değerleri ile doğrulama deneyi yapılmış ve çalışma başında hedeflenen yüzey pürüzlülük değerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grinding is finishing manufacturing process that provides excellent surface finish requirements, special dimention accuracy requirements and special forms on workpiece, at today's conditions. In this study, in order to guarantee the customer drawing requirements after isofinish operation for outer diameter surface roughness of roller Ra:0,125 µm the optimization of grinding parameters will be conducted by using (DOE) design of experiment study. After this study factors was determined as following, dressing speed 0,08 m/min, workhead speed 930 rpm, cutting speed 45 m/sec, feed rate 0,015 mmØ/sn, finish spark-out 3,5 sec and pressure of cutting fluid 3 bar. Confirmation experiments was done with defined process parameters and reached the target surface roughness value.