Farklı türdeki erbiyum katkılı fiber yükselteçlerin karakterizasyonu ve karşılaştırılması
Characterization and comparison of different erbium doped fiber amplifiers types
  1. Tez No: 416990
  2. Yazar: YAVUZ ABBAS ÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Haberleşme sistemlerinde yüksek miktardaki verinin, hızlı ve güvenli bir şekilde iletilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, fiber optik iletim hatlarında çeşitli sebeplerle oluşan kayıpların önlenmesi amaçlanmıştır. Fiber optik hatlardaki iletişim mesafesini artırmak ve kayıpları azaltmak için optik yükselteçler kullanılmaktadır. Optik yükselteçler içerisinde yüksek kazanç, düşük gürültü faktörü, yüksek band genişliği, basit ve kompakt yapıları v.b. özellikleri sebebiyle Erbiyum katkılı fiberler yükselteçler (EKFY) yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu tezçalışmasında farklı parametrelere sahip Fiber Core firmasına ait I6, I25, M5 ve M12 erbiyum katkılı fiberleri (EKF) ile oluşturulan EKFY' lerin kazanç, gürültü ve sıcaklık karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The communication systems to transmit huge amounts of data quickly and safely is important. This study was aimed to overcome the losses in the optical fiber transmission line for various reasons. To increase the distance fiber optic communication lines in order to reduce losses and optical amplifiers at used in the optical amplifiers, high gain, low noise factor, are widely used because of high bandwidth and features simple and compact structure etc.Erbium doped fiber amplifier (EDFA). In this study, of having doped fiber core companies of different parameters the erbium doped EKF for I6, I25, M5 and M12 are made to general and temperature characterization of EDFA made with fibers.