Yetenek yönetimi temelli personel atama probleminin çok amaçlı bulanık modellenmesi
Talent management based fuzzy multiobjective modelling of personnel assignment problem
  1. Tez No: 417003
  2. Yazar: ERDEM AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz iş dünyasında, küreselleşme ve buna bağlı olarak her geçen gün artan rekabet unsurları nedeniyle işletmelerin yönetim anlayışları da değişime ihtiyaç duymaktadır. Değişimdeki önemli unsurlardan biri olarak ise iş hayatında yer edinmeye başlayan“yetenek”ve“Yetenek Yönetimi”kavramları ön plana çıkmaktadır. Yeteneği, işletmenin faaliyetlerinin öncüsü ve taşıyıcısı, yetenek yönetimini ise doğru zamanda doğru kişinin doğru yerde olmasını sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Yetenek Yönetimi özellikle kurumsal firmalar için daha fazla kullanılan bir yönetim anlayışı olarak algılansa da, bütün işletmeler için geçerli temel uygulama prensiplerine sahip olması nedeniyle her ölçekte işletmede uygulanabilir bir yapıdadır. Bu bağlamda işletmelerin ayrı ihtiyaç ve beklentileri olmasından dolayı Yetenek Yönetimi her işletme için ayrı tasarlanmalıdır. Şöyle ki kişinin doğru zaman ve yerde olması kadar yapılacak işin güvenliği ve dolayısıyla sağlayacağı fayda da önem arz etmektedir. Gelecekte daha iyi bir yer edinmek isteyen ve müşteri istekleri doğrultusunda değişime ve gelişime uğrayan işletmelerde önemi her geçen gün artan yeteneğin değerlendirilmesi aşaması ise zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada çalışanların yetenek düzeylerini dikkate alan personel atama problemi üzerinde çalışılmış ve çok kriterli karar verme yöntemleri ile belirlenen çalışan yetenekleri matematiksel modele dâhil edilerek çözüm yolları araştırılmıştır. Çok kriterli karar verme yöntemleri ile elde edilen değerlendirme sonuçları matematiksel model için kısıta/kısıtlara dönüştürülmüş ve bu kısıtların personel atama problemi üzerindeki etkisi ile elde edilen sonuçların kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, globalization and accordingly rising competition every passing day, management understanding of business needs to be change. Being one of the greatest pieces of change takes over in the work life as Talent and Talent Management concepts. Talent can be qualified as the premise and carrier of all activities in the business organization when Talent Management described as ensures the right person in the right place at the right time. Talent management particularly seemed as a management approach, which is especially used in corporate business organization, has a structure to be applied to all size of organizations due to the basic principles in application. In this sense, talent management should be designed separately for each business because of the different needs and expectations of each business. Namely, as having the person in the right time and in the right place, the security and the benefits provided from the job is also important. In order to have a better place in the future and to deal with the change and development towards the customer demands, the business emerges the evaluation of talent is become a though process due to the increase of importance with every passing day. In this study, we study on personnel assignment problem with considering the labor talent levels and including the labor talents to the mathematical model which is determined by multi-criteria decision-making methods. Results obtained from the multi-criteria decision making methods transformed into constraint/constraints for the mathematical model and the availability of the results obtained from the effect of the constraint on personnel assignment problems were discussed.