q-Riordan gösterimler
q-Riordan representations
- Tez No: 417009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM TUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada var olan Riordan kavramı genelleştirilerek Riordan kavramının q-benzeri elde edilmiştir. Bu amaçtan hareketle ilk olarak *q ve *1/q işlemleri tanımlanmıştır. Bu işlemler yardımıyla fonksiyonlar için yeni kuvvetler elde edilmiştir. Bu kuvvetler ve fonksiyonların bileşkesinin q-benzeri kullanılarak yeni Riordan matrisler tanımlanmıştır. Bu matrisler kullanılarak ise Riordan çiftinin temel teoreminin q-benzeri elde edilmiştir. Daha sonra verilen herhangi iki q-Riordan matrisinin çarpımının ne olacağı incelenmiştir. Çalşmanın son kısmında ise q-Pascal matrisinin ve tersinin bu kurala uydugu gösterilmiştir. Tez genelinde elde edilen tüm q-kavramların q, 1 e gider iken bilinen kavramlara dönüştügü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, generalizing usual Riordan concept, q analogue of Riordan array is obtained. Firstly in line with this target, operations of *q and *1/q are defined. Using these operations, new powers for functions are delivered. Considering these power and q-analogue of composition, new matrices are defined. Using these matrices, q-analogue of Fundamental Theorem of Riordan Array is obtained. Then we analyse that what kind of matrix will be after the matrix product of q-Riordan matrices. In the last part of study, it is showed that q-Pascal matrix and its inverse matrix abided by this rule. Through of the thesis, it is observed that when q goes to 1, all of q-concepts turn to usual concepts.