Q-fibonacci dizilerin q-binomiyel dönüşümleri
Q-binomial transform of q-fibonacci sequences
  1. Tez No: 566782
  2. Yazar: AKİF BAKIRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM TUĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KIZILATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, q-analiz yardımıyla tanımlanan binomiyel dönüşümün tanımı verilecektir. Daha sonra literatürde var olan bazı özel sayı dizilerinin q-benzerlerinin binomiyel dönüşümü tanımlanacaktır. Elde edilen bu yeni dizilerin birçok özelliği q-Riordan kavramı kullanılarak elde edilecektir. Bu çalışmamızın amacı literatürde var olan birçok sayı dizisini içeren binomiyel dönüşümlerin q-benzerlerini elde etmek ve bunları ayrıntılı bir biçimde incelemektir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of binomial transformation defined by q-analysis will be given. Then, q-analogue of the binomial transform of some special number sequences in the literature will be defined. Many properties of these new sequences will be obtained by using the q-Riordan concept. The aim of this study is to obtain the q-analogues of binomial transform which include many number sequences in the literature and to examine them in detail