Binek taşıtlarında ön düzen geometrisi ve süspansiyon sistemlerinin yapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural features of front axle geometry and suspension systems in passenger vehicles
  1. Tez No: 417044
  2. Yazar: YAKUP PUTGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, binek taşıtlarda kullanılan süspansiyon ve ön düzen geometrisinin yapısal özellikleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar araştırılmış ve süspansiyon sistemlerinin ve ön düzen geometrisinin taşıt hareketleri üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Farklı mekanizmalar incelenerek, bunların birbirlerine göre üstün ve eksik yönlerinin neler olduğu belirlenmiştir. Tüm bu çalışmaların sonucunda da ideal bir ön düzen geometrisinde bulunması gereken nitelikler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structural features of the suspension and front axle geometry in passenger vehicles were examined. The studies on the subject have been investigated and their impact on vehicle movements have tried to explained the front axle geometry and suspension systems. Examining different mechanisms, it is determined that the yare superior and what their weaknesses relative to each other. As a result of this study it has put forward the necessary characteristics for an ideal front axle geometry.