Ergonomik kısıt içeren işgücü çizelgeleme problemi için çok amaçlı matematiksel modeller ve çözüm önerileri
Multi-objective mathematical models and proposals for solution to the workforce scheduling problem with ergonomic constraints
  1. Tez No: 417043
  2. Yazar: AYLİN ADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gittikçe artan küreselleşmenin etkisi ile piyasa koşulları daha rekabetçi bir yapıya bürünmüştür. Zorlu rekabet koşulları firmalarda her türlü maliyet azaltıcı önlemlerin alınmasına yol açmıştır. Bu bağlamda firmalardaki maliyetlerin önemli bir kısmını kapsayan işgücü maliyetlerinin de azaltılması seçeneği ön plana çıkmıştır. Piyasa koşullarındaki bu gereklilikler akademik anlamda da kendisine geniş bir yer bulmuştur. Son yıllarda yapılan çizelgeleme çalışmalarında en çok önem verilen konu çalışan maliyetlerinin minimizasyonu olmuştur. Ancak çalışma koşullarının yeterliliği, çalışanların ergonomik anlamda karşılaştıkları riskler yapılan çizelgelemelerde çoğunlukla dikkate alınmamıştır. Bu çalışmanın amacı personel çizelgelemede ergonomik kısıtların da göz önüne alınarak ergonomik işgücü çizelgelemesi yapılmasıdır. Yapılan çizelgeleme çalışmasında hem vardiya, hem de izin günü çizelgeleme yapan tur çizelgeleme yaklaşımı kullanılmıştır. Önerilen yaklaşım 0-1 tam sayılı programlama ile modellenmiştir. Problemin çözümü Cplex çözücülü GAMS 22.5 paket programı yardımı ile çözülmüştür. Çalışma sonucunda; hem ergonomik anlamda çalışan sağlığını ve güvenliğini dikkate alan, hem de çalışan sayısını mümkün olan en az seviyede tutarak maliyeti en küçüklemeye çalışan çizelgeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the impact of increasing globalization, market conditions became more competitive. Challenging competitive conditions has led to all kinds of measures taken to reduce costs in companies. In this context, the option of reducing labor costs, including a significant portion of the costs in companies, rose to prominence. These requirements in marketing have found themselves in a wide range of the academic sense. For studies about scheduling done in recent years, the most important issues have been to minimize the labor costs. However, the adequacy of working conditions or ergonomic risks that labor face, have not considered in scheduling studies in the literature. Therefore, the aim of this study is to make personnel scheduling which takes into consideration ergonomic constraints. In this study, tour scheduling approach that consists of both shift and days-off was taken into account. The proposed approach is modelled as 0-1 mixed integer programming. Optimization software tool GAMS was used to solve this problem. As a result of the study, staff schedules which consider employee health and safety in context of ergonomics and also which keep labor cost as low as possible in context of minimizing number of employee were obtained.