Güneş enerjisinin tarımsal uygulamalarda kullanılması
The use of solar energy in agricultural applications
  1. Tez No: 417048
  2. Yazar: HAMİD PARHIZKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, elektrik şebekesine uzak olan bölgeler nehirlerden ve/ya kuyulardan su pompalama yöntemiyle sulandırılmaktadır. Alternatif enerji kaynakları ya fosil ya da yenilenebilir enerjiden elde edilen güneş ve rüzgâr enerji kaynaklarıdır. Fosil kaynaklara olan talebin sürekli artması bu enerji kaynağının fiyatını da artırmaktadır. Çok yüksek derecede ulaşılabilir olması, güneş enerjisinin rüzgar enerjisi gibi sulama işlemleri için çok faydalıdır. Güneş enerjisinden faydalanılarak oluşturulan tipik bir su pompalama sisteminin bileşenleri; güneş paneli, elektrik motoru ve pompa olarak ifade edebiliriz. Bu parçalara ek olarak kullanıcı ihtiyacına göre akü, motor, dönüştürücü, vb. gibi aksesuarlar da eklenebilir. Bu tezde kullanılan cihazlar; güneş paneli, dönüştürücü, evirici, üç fazlı asenkron motor, santrifüj pompası ve tarla su dağıtım pompasından oluşmaktadır. Sulaması beklenen alanın su ihtiyacına dayanarak motor ve su pompasının anma güç değerleri elde edilmektedir. Tespiti yapılan pompaya uygun motor, evirici ve dönüştürücü tasarlanarak gerekli olan güneş panelleri seçilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the regions far from electric network are irrigated from the rivers and/or wells through water pumps. The alternative energy sources could be fossil, solar and/or wind energy. Increasing need for fossil energy causes increase in its price continuously. Because of high accessibility, solar energy similar to wind energy is suitable for watering. A typical solar energy system is composed of solar panel, electric motor and a pump. In addition to these, another components like accumulator, electric motor, converters and water pump can be used in solar systems considering the requirements of the users. The equipments used in this thesis are: solar panels, converters, three- phase asynchronous electric motor, a centrifugal pump and a water distribution system. The power ratings of motor and pomp are derived depending on the water required to irrigate the specific area. With respect to the power of the pump and electric motor, coupling and finally the solar panels are designed.