Karma kullanımlı yüksek binalarda yangın güvenlik önlemleri
Fire safety preventions for mixed-use high rise buildings
- Tez No: 417057
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışma, karma kullanımlarda tercih edilen her fonksiyonun ve yüksek binaların yangın çıkış nedenleriyle beraber pasif yangın güvenlik önlemlerini kapsamaktadır. Karma kullanımlı yüksek binalar için ulusal ve uluslararası yangın mevzuatlarında ''Karma kullanılan binalarda en kısıtlayıcı olan şartlara göre yangın güvenlik önlemleri alınmalıdır.'' şeklinde ifade edilmektedir. Bu ifadeden yola çıkılarak, karma kullanımlı yüksek binalarda yangın güvenlik önlemlerini belirlemek için ulusal ve uluslararası yangın mevzuatlarında her bir fonksiyonun yangın güvenlik önlemleri ayrı ayrı incelenmiştir. Yüksek binaların yangın güvenlik önlemleri ve her fonksiyonun yüksek bina sınıfına dahil olduğunda sağlaması gereken şartlar incelenip, en kısıtlayıcı koşullar kabul edilmiş ve karma kullanımlı yüksek binalar için performans kriterleri oluşturulmuştur. Oluşturulan performans kriterlerinin uygulanabilirliğini teyit etmek adına Ankara'da karma kullanımlı yüksek bir bina incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ise hem seçilen binaya yönelik hem de karma kullanımlı yüksek binalarda yangın güvenlik önlemlerine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study consists of passive fire precautions in relation with occupancies preferred for the mixed-use buildings and the fire reasons of the high rise buildings. Fire safety prevention of mixed-use high rise buildings are expressed: ''Fire safety prevention of mixed-use occupancy must be taken in accordance to the most restrictive requirements. '' In national and international fire regulations, starting from this statement, each of all occupancies are examined in national and international fire codes for determining fire safety prevention of mixed-use high rise occupancies. Fire safety prevention for high rise buildings and the requirements of each function, when they are considered as a high rise building are taken into review and the most restrictive conditions are accepted, performance criteria for mixeduse high rise buildings were established. A mixed use high rise building is examined in order to confirm feasibility of creating performance criteria in Ankara, with the results of this study, suggestions were developed for both the selected building and fire safety preventions for mixed-use high rise buildings.