Kübik yapıdaki bakır bazlı üçlü heusler bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of structural, electronic, elastic and dynamical properties of cooper to imply triple heusler compounds in cubic structures within the density functional theory
  1. Tez No: 417079
  2. Yazar: EMRAH ULUSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi hesaplamalarını kullanarak Cu2MnZ (Z= Al, Si, Ge, Ga, In, Sn, Sb) alaşımlarının yapısal, elektronik, manyetik, elastik ve fonon özelliklerini araştırmaktır. Yerel yoğunluk yaklaşımı (YYY) ve genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGY) kullanıldı. GGY pek çok Heusler alaşımı sistemlerinin deneysel verileri ile karşılaştırdığımızda YYY sonuçlarına göre daha iyidir. Hesaplanan örgü sabitleri, yığın modülleri, toplam manyetik momentleri ve elastik sabitleri bulunabilen deneysel sonuçlarla ve daha önceki teorik sonuçlarla oldukça uyumludur. Bu alaşımların elektronik özellikleri detaylı bir şekilde karşılaştırıldı ve değerlendirildi. Cu2MnZ (Z= Al, Si, Ge, Ga, In, Sn, Sb) ferromanyetik metalik bileşiklerdir. Cu2MnZ (Z= Al, Si, Ge, Ga, In, Sn, Sb) nin fonon özellikleri doğrudan metot ile çalışıldı. Cu2MnAl ve Cu2MnIn için hesaplanan fonon dispersiyon eğrilerinden bu iki alaşımın L21 tipi yapıda dinamik olarak kararlı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate structural, electronic, magnetic, elastic and phonon properties of Heusler alloys Cu2MnZ (Z= Al, Si, Ge, Ga, In, Sn, Sb) using the density functional theory calculations. We use the local density approximation (LDA) and generalized gradient approximation (GGA). GGA yieds a better agreement with experimental data for most of the Heusler alloy systems compared to the results of LDA. The calculated lattice constants, bulk modulus, total magnetic moments and elastic constants are in agreement with the previous theoretical calculations and available experimental results. We analyze and compare in detail the electronic properties for these alloys. We have found the Cu2MnZ (Z= Al, Si, Ge, Ga, In, Sn, Sb) are a ferromagnet metallic compounds. Phonon properties of Cu2MnZ (Z= Al, Si, Ge, Ga, In, Sn, Sb) were studied in the direct method. The calculated phonon dispersion curves of Cu2MnAl and Cu2MnIn confirm that these two alloy are dynamically stable in the L21 type sturucture.