Protein kaynağı olarak adi fiğin (Viciasativa) bıldırcın rasyonlarında kullanım olanakları
Using common vetch (Vicia sativa L.) as a protein source in quail diets
  1. Tez No: 417090
  2. Yazar: ZİHNİ SERBAY SANDALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK KURBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma kanatlı yemlerinin hazırlanmasında ihtiva ettiği antinutrisyonel faktörler nedeniyle, sınırlı miktarlarda kullanılabilen işlem görmemiş adi fiğin bıldırcın rasyonlarındaki etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede 1 günlük yaştaki 360 adet japon bıldırcını (Coturnixcoturnixjaponica) kullanılmıştır. Denemede adi fiğ (Viciasativa L.) içermeyen (%0) temel rasyonla beslenen grup kontrol grubunu oluştururken, adi fiğin rasyonlara %5, 8 ve 11 oranlarında katıldığı gruplar, muamele gruplarını oluşturmuştur. Gruplar tesadüfi olarak oluşturulmuş olup cinsiyet ayrımı yapılmamıştır. Her grup 3 tekerrürlü olup, gruplarda 30 ar civciv mevcuttur. Gruplara yem ve su serbest olarak verilmiş, ışık kısıtlaması yapılmamış ve deneme 42 gün sürmüştür. Deneme sonu itibariyle rasyonlara farklı düzeylerde katılan adi fiğin canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma oranı, karkas parametreleri, abdominal yağ oranı, plazma kolesterol, trigliserit. LDL, plazma toplam protein düzeyi, kalp ağırlığı ve bezel mide pH düzeyleri üzerine etkisi tespit edilmiştir. Sonuç olarak rasyonda fiğ konsantrasyonu %8'i geçmediği takdirde yem tüketiminin, ölüm oranının, yemden yararlanma oranının, canlı ağırlık artışının istatistik anlamda önemli düzeyde etkilenmediği (P>0.05), fiğ konsantrasyonunun %11 olarak kullanıldığı grupta ise bu değerlerin istatistik olarak önemli düzeyde etkilendiği (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effectiveness of unprocessed common vetch in quail diets, vetch being used in a limited amount in the feeds for pterygota-metaboa due to the anti-nutritional factors inside.The study used 360 1-day-old Japanese Quails (Coturnix coturnix japonica). While the group that is fed with basic diet that does not contain common vetch (Vicia sativa L.) (0%) formed the control group, the groups where common vetch is added into the diets at a proportion of 5, 8 and 11% formed the treatment groups. The groups were randomly created and there is no sex discrimination. Each group had three replications and 30 chicks. The feed and water were freely provided to the groups, and no light restrictions were implemented. The trial lasted 42 days.The trial determined the impacts of common vetch added into the diets at different levels on live weight gain, feed conversion ratio, carcass parameters, abdominal fat ratio, plasma cholesterol, and triglycerides. Its impact on LDL, plasma total protein level, heart weight and bezel gastric pH levels were also determined.Consequently, it is found that the vetch concentration in the diets do not affect the feed consumption, feed usage rate, and live weight gain significantly in terms of statistics as long as it the concentration level does not exceed 8% (P>0.05), yet these values are affected significantly when the vetch concentration is 11%.The common vetch concentration in the diets at 5%, 8% and 11% levels did not significantly affect the carcass yields, digestive systems and blood parameters statistically (P> 0.05).