Etlik piliç (Broyler) rasyonlarında soya fasülyesi küspesi yerine protein kaynağı olarak değişik oranlarda adi mürdümük (Lathyrus sativus L.) kullanılmasının besi performansı üzerine etkisi
- Tez No: 24871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada soya fasulyesi küspesi yerine protein kaynağı olarak % 0, 5.10, 15, 20 ve 25 oranlarında adi mürdümük (L.sativus L.) kullanılmasının etlik piliçlerde besi performansı ve iç organlar üzerine olan etkisine bakılmıştır. Deneme tesadüf parselleri düzenine göre yürütülmüştür. Araştırma, biri DL-Metiyonin katkılı herbirinde iki tekerrür bulunan 6 gurup halinde yürütülmüş ve 7 hafta devam etmiştir. Araştırmada 308 adet Ross ırkı etlik civciv kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; rasyonda adi mürdümük oranı arttıkça yem tüketimi de artmıştır. DL-Metiyonin ilavesinin yem tüketimi üzerine olan etkisi önemli bulunmamıştır. En. yüksek yem tüketimi % 15 adi mürdümük içeren metiyonin kapsamayan guruptan elde edilmiştir. Toplam canlı ağırlık artısı yönünden en yüksek değer % 10 adi mürdümük katılan ve metiyoninsiz gurupta gerçekleşmiştir. % 15. 20 ve 25 oranında adi mürdümük içeren deneme guruplarında kontrol gurubuna göre toplam canlı ağırlık artısı düşmüştür. % 15 ve üzerendeki mürdümük düzeylerinde DL-Metiyonin katkısının olumlu etkisi görülmüştür. Yem değerlendirme açısından kontrol ve deneme gurupları arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Rasyonlarda.
Özet (Çeviri)
kullanılmasının olumsuz herhangibir etkisi görülmemiştir. SUMMARY This study was carried out to determine the effects of rations containing 0, 5, 10, 15. 20 and 25 % common vetch (Lathyrus sativus L.) on growth performance and internal organs of broiler chicks. Totally 308 Ross one day old hybro broiler chicks were used and randomly distributed among six groups. There were a control and five treatment groups each of two replicate groups from one supplemented 0,17 % DL- methionine and not the other. The experiment period lasted 8 weeks. In the treatment groups fed common vetch. feed consumption increased. On the other hand. DL-methionine was not effected. A peak feed consumption was at the level of 15 % common vetch without DL-methionine. The best resul for growth performance was obtained from the group 10 % of common vetch without DL-methionine. It is found that chicks fed the diet contain 15. 20 and 25 % common vetch with and without DL-methionine less growth performance compared to the control diet. DL-methionine had a benefical effect on growth performance at the level of 15 % and more common vetch containing groups. It is found that feed efficiency for all treatment groups were not significantly different.Chicks feed the diet contain 10. 15. 20.