Obez hastalarda bariyatrik cerrahinin brakiyal arter ultrasonografi ile değerlendirilen endotel fonksiyonlarına ve karotis intima media kalınlığına etkisi
The effect of bariatric surgery on endothelial function and carotis intima-media thickness
  1. Tez No: 417124
  2. Yazar: FARRUKH BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Patofizyolojik olarak daha sonraki ateroskleroz progresyonu ve kardiyovasküler hastalık olayları ile ilişkili olan endotelyal disfonksiyon, vasküler hastalık gelişiminde en erken ortaya çıkan anormalliktir. Obezite değişmiş arteriyel homeostaz ve endotelyal disfonksiyon ile sıklıkla birliktedir. Klinik çalışmalar orta derecede kilo kaybının bile endotelyal disfonksiyonu düzelttiğini, ve arteriyal homeostazın yeniden sağlanmasının kardiyovasküler riski azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda bariyatrik cerrahi uygulanarak belirgin kilo kaybı sağlanmasının, erken aterosklerozun yapısal ve fonksiyonel belirteçleri üzerine etkisini araştırmak istedik. Yöntem: Bariyatrik cerrahi uygulanan yirmi üç obez hasta 12 ay izlendi. Endotel fonksiyonları brakiyal arter akım aracılı dilatasyonu (FMD) ile değerlendirildi. Ateroskleroz göstergesi olarak karotis intima media kalınlığı (İMK) B mod ultrason ile iki ayrı yerden ölçüldü. Bulgular: Cerrahi sonrası vücut kitle indeksi 14±1,1 kg/m2 azaldı. Birlikte glukoz ve lipid metobalizmasında düzelme saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Endothelial dysfunction that is pathophysiologically linked to subsequent atherosclerosis progression and cardiovascular disease events represents the earliest abnormality in the development of vascular disease. Obesity is closely associated with altered arterial homeostasis and endothelial dysfunction. Clinical studies have demonstrated that even modest weight loss reverses endothelial dysfunction, and the restoration of arterial homeostasis could potentially reduce cardiovascular risk. We investigated the impact of profound weight loss with bariatric surgery on structural and functional markers of early atherosclerosis. Methods: Twenty three obese adults who underwent bariatric surgery were examined 12 months. Endothelial function was assessed as brachial artery flow mediated dilatation. Carotid intimae media thickness was measured as an indicator of atherosclerosis at two sites by B-mode ultrasonography. Results: Surgery resulted in a body mass index decrease of 14±1,1 kg/m2 with concomitant improvements in glucose and lipid metabolism.