Adolesan ve gençlik dönemindeki İstanbul Tıp fakültesi öğrencilerinde erum 25(OH) D vitamini düzeyi
25(OH)vi̇tami̇n D levels of adolescents and young medi̇cal students i̇n İstanbul Faculty of medi̇ci̇ne
  1. Tez No: 417125
  2. Yazar: ASLI DERYA KARDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Adolesan ve gençlik dönemindeki İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinin D vitamini düzeyleri ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Eylül 2013- Kasım 2013 tarihleri arasında 24 yaşına kadar olan, sağlıklı tıp fakültesi öğrencileri onamları alınarak çalışmaya katıldı. Öğrencilerin boy, kilo ve bel çevreleri ölçüldü, vücut kitle indeksi hesaplandı. Kronik hastalık öyküsü sorgulandı ve hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Sigara ve alkol alışkanlıkları, ilaç ve vitamin kullanımı, cilt renkleri, giyim tarzları, güneş koruyucu kullanımı, fiziksel aktiviteleri, kaçıncı sınıfta oldukları, gün içinde açık alanda ve okulda geçirdikleri süre sorgulandı ve kaydedildi. Balık tüketimleri, süt ve süt ürünleri tüketim miktarları öğrenildi ve günlük tükettikleri Ca miktarı USDA Nutrients Database kullanılarak hesaplandı. Öğrencilerden 8 saatlik açlık sonrası Ca, P, ALP, PTH ve 25(OH)D vitamini için kan örneği alındı. 25(OH)D vitamini düzeyi 20 ng/mL ve altı D vitamini eksikliği, 21-29 ng/mL arası D vitamini yetersizliği, 30 ng/mL ve üstü D vitamini yeterliliği olarak kabul edildi. İstatistiksel analizler için NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this study was to determine vitamin D levels of adolescents and young medical students in Istanbul Faculty of Medicine and to name factors affecting the vitamin D levels. Materials and Methods: This prospective clinical study was carried out between September 2013 - November 2013 and we included patients up to age 24 years. Written consent was obtained from all subjects. Height, weight and waist circumference were measured and body mass index was calculated. Subjects with known chronic diseases were excluded from the study. Each participant was questioned on smoking, alcohol use, drug and vitamin use, skin color, clothing style, sunscreen use, level of physical activity, grades and the amount of time spent in the open throughout a typical day. Consumption of fish and dairy products was recorded and daily calcium intake was calculated using the USDA Nutrients Database. Blood samples for Ca, P, ALP, PTH and 25(OH)D vitamin levels were drawn after an 8-hour fast. As for vitamin D levels, ≥ 30 ng/mL was considered as sufficient, while 21-29 mg/dL was considered as insufficiency and ≤ 20 ng/mL was considered as vitamin D deficiency. Statistical analysis was performed using NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA).