Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında ambulatuar arteriyel sertlik ölçümü, global 'straın' ve fibroblast büyüme faktörü-23 ilişkisinin incelenmesi
Investigation of assosiation between ambulatory arterial stiffness; fibroblast growth factor-23 and global 'strain' in autusomal dominant polycystic kidney disease patients
- Tez No: 417127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPKBH) en sık görülen kalıtsal böbrek hastalığıdır ve son dönem böbrek yetersizliği olgularının yaklaşık %5-10'unu oluşturur. Kardiyovasküler komplikasyonlar, bu hastalıktaki en önemli morbidite ve mortalite nedenleridir. Hipertansiyon, sol ventrikül hipertrofisi, endotelyal disfonksiyon, karotis intima media kalınlaşması ve arteriyel sertlik hastalığın erken evrelerinden itibaren görünmeye başlar. Bu çalışmada böbrek fonksiyonları korunmuş ODPKBH olan hastalarda kardiyovasküler etkilenmenin erken göstergeleri ile fibroblast büyüme faktörü-23 (FGF-23) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metot: Çalışmamızda böbrek fonksiyonları korunmuş normotansif ve hipertansif ODPKBH olan 52 hasta ile cinsiyet, yaş ve hipertansiyon oranları benzer 35 kişilik kontrol grubu alınmıştır. Her iki grupta arteriyel sertlik, ventrikül global 'strain' ve karotis intima media kalınlığı, 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ile FGF-23 düzeyi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is the most common monogenic inherited kidney disease, consists 5-10% of ESRD patients. Cardiovascular complications are a major cause of morbidity and mortality in patients with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD). Hypertension, left ventricular hypertrophy, endothelial dysfunction, increased carotid intima-media thickness, and arterial stiffness are present even in young normotensive patients with ADPKD who have well-preserved renal function. The purpose of our study is to examine the relationship between early cardiovascular involvement and FGF-23 levels in ADPKD patients with preserved renal functions. Method: In our study, the relationship between arterial stiffness, ventricular global strain, carotid intima-media thickness, 24 hour ambulatory blood pressure measurement, and FGF-23 was examined in 52 normotensive and hypertensive ADPKD patients with preserved renal functions, and a control group of 35 subjects with similar gender and hypertension ratios. Findings: Arterial stiffness measurements was significantly higher in ADPKD group (p=0.014).