Kısa atriyoventriküler süreli iki odacıklı kalp pili ile uyararak QRS süresini uzatmanın serum matriks metalloproteinaz-9 düzeyine etkisi
Effect of QRS prolongation made bydual chamber pacing with short atrioventricular delay on serum matrix metalloproteinase-9 levels
  1. Tez No: 417141
  2. Yazar: ADEM ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN UMMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: QRS süresini genişletmenin, damar duvarı matriks protein çevriminde önemli rolü olan ve bu proteinlerin yıkım hızını yansıtan serum MMP-9 düzeylerine etkisinin araştırılması. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya, hasta sinüs sendromu nedeniyle iki odacıklı kalp pili uygulanmış, dar QRS'li 20 hasta alındı (yaş 57.35±11.69 yıl, %55 erkek). Ekokardiyografik inceleme ve kan örneği alındıktan sonra kalp pillerinin atriyoventriküler bekleme süresi PR mesafelerinin 60 ms altına indirilerek QRS süreleri uzatıldı. Üç hafta sonra kontroller tekrarlandı ve yeniden kan örnekleri alındı. Bazal ve üçüncü hafta serum MMP-9 düzeyleri RIA yöntemi ile kör olarak tayin edildi ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the effect of QRS prolongation on the serum MMP-9 levels, which have an important role in vascular wall matrix protein turnover and reflect their degradation rate. Patients and method: Twenty sick sinus syndrome patients with permanent dual chamber pacemakers and narrow QRS rhythm were included to the study (age 57.35±11.69 years, 55% male). Echocardiographic examination and blood sampling were done at baseline and after three weeks follow-up with wide QRS rhythm made by shortening the pacemakers' atrioventricular delay time60 ms less then PR interval. Baseline and follow-up serum MMP-9 levels were blindly measured byRIA method and compared.