Akut ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü hastalarında ilk 48 saat içerisinde gelişen ventriküler taşikardi ve fibrilasyonun hastane içi mortalite ve kardiyopulmoner arrest ile ilişkisi
- Tez No: 522833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ: Akut koroner sendrom hastalarının hastane yatışı süresince aritmik komplikasyonlar, kardiyoloji klinik pratiğinde nadir görülen bir durum değildir. Özellikle ventrikül kaynaklı aritmilerin kısa ve uzun vadede mortaliteye katkısı olabilmektedir. Yaptığımız retrospektif çalışmada akut koroner sendrom ile hastaneye yatışı yapılmış hastalardan, elektrokardiyografisinde ST segment yükselmesi saptanan hastalarda hastaneye yatıştan sonraki ilk 48 saat içerisinde gelişen primer ventriküler aritmilerin (Ventriküler Taşikardi ve Ventriküler Fibrilasyon) (VT ve VF) hastane içi mortalite ve kardiyopulmoner arrestten oluşan birincil sonlanım üzerine etkisini araştırdık. METOD: Tek merkezli ve retrospektif olarak dizayn edilen çalışmamızda, Ocak 2017 ile Temmuz 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine iskemik semptomlar ile başvuru sonrası akut koroner sendrom tanısı ile hastaneye yatışı yapılan 18 yaş ve üzeri hastalar arasından elektrokardiyografisinde en az iki komşu derivasyonda ≥1 mm ısrarcı ST segment yükselmesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Birincil sonlanım noktası olarak hastane içi mortalite ve kardiyopulmoner arrest belirlenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 1.137 hasta dahil edilmiştir. Hastaların hastaneye yatışından itibaren ilk 48 saat içerisinde gelişen VT/VF (Primer VT/VF) çalışmaya alınan hastaların %8,2'sinde (93 hasta), hastane yatışı süresi içerisinde yeni gelişen atrial fibrilasyon %7,3 (83 hasta) ve ikinci derece ile daha ciddi atriyoventriküler blok (AVB) hastaların %3,1'nde (35 hasta) görülmüştür. Çalışmaya alınan hastaların daha önceden miyokard infarktüsü (MI) öyküsünün olması (3,47 OR, %95 CI 1,41-8,55 p=0,0068, LASSO: 0,388), başvuru anındaki KILLIP sınıflaması (1,52 OR, %95 CI 0,94-2,45 p=0,0813, LASSO:0,627), primer VT/VF gelişmesi (4,02 OR, %95 CI 1,44-11,21 p=0,0077, LASSO: 0,440), tabuculuk öncesi yapılan transtorasik ekokardiyografide ölçülen sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) (0,88 OR, %95 CI 0,78- 0,99 p=0,0444, LASSO: -0,032) ve son olarak serum C-reaktif protein (CRP) düzeyi (1,81 OR, %95 CI 0,22-14,53 p=0,57, LASSO:0,036) hastane içi mortalite ve kardiyopulmoner arrestten oluşan MACE için bağımsız prediktör olarak tespit edildi. SONUÇ: ST segment yükselmeli akut MI hastalarında, hastaneye yatıştan itibaren ilk 48 saat içerisinde gelişen VT ve VF, hastane içi mortalite ve kardiyopulmoner arrest olaylarının bağımsız öngördürücüsüdür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Arrhythmic complications in patients with acute coronary syndromes during hospitalization are not uncommon conditions in cardiology practice. Particularly, short and long term mortality may be affected adversely by arrhythmias originating from ventricle. In our retrospective study, we investigated the effect of primary ventricular arrhythmias (Ventricular Tachycardia and Ventricular Fibrillation) (VT and VF), which occurred within the first 48 hours from the time of hospitalization, on the primary outcome of cardiovascular mortality and cardiopulmonary arrest in patients with acute coronary syndrome accompanied by ST segment elavation on surface electrocardiogram. METHOD: In our single center and retrospective study, among 18 year-old and older patients who presented to Sağlık Bilimleri University Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital emergency department with symptomps suggesting ischemia and were admitted to hospital with the diagnose of acute coronary syndrome, patients with ≥1 mm persistent ST segmet elevation at least two consecutive leads on surface electrocardiogram were included into the study. Primary endpoint was in-hospital mortality and cardiopulmonary arrest. RESULTS: 1.137 patients were included into the study. VT/VF (Primary VT/VF) which occurred within the first 48 hours from the time of hospitalization was observed in 8,2 percent of patients (93 patients), new onset of atrial fibrillation and at least second degree atrioventricular block (AVB) were observed 7,3% and 3,1%, respectively (83 and 35 patients, respectively). Previous MI history (3,47 OR, %95 CI 1,41-8,55 p=0,0068, LASSO: 0,388), KILLIP class at the time of admission (1,52 OR, %95 CI 0,94-2,45 p=0,0813, LASSO:0,627), Primary VT/VF (4,02 OR, %95 CI 1,44-11,21 p=0,0077, LASSO: 0,440), left ventricle ejection fraction measured by transthoracic echocardiography before discharge (0,88 OR, %95 CI 0,78- 0,99 p=0,0444, LASSO: -0,032) and serum CRP level (1,81 OR, %95 CI 0,22-14,53 p=0,57, LASSO:0,036) were independent predictor of MACE consisting of in-hospital mortality and cardiopulmonary arrest. CONCLUSION: VT and VF occuring within the first 48 hours from the time of hospitalization are independent predictors of in-hospital mortality and cardiopulmonary arrest events in patients with ST segment elevation acute MI.