Astımlı hastalarda omentin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the omentum levels in asthmatic patients
  1. Tez No: 417148
  2. Yazar: DEFNE KALAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Astım genellikle kronik hava yolu inflamasyonu ile karakterize, heterojen bir hastalıktır. Astım genetik, allerjik, çevresel, enfeksiyöz, emosyonel ve nutrisyonel komponentler ile ilişkili multifaktöriyel bir hastalık olarak bilinmesine rağmen etyopatogenezi henüz tam olarak aydınlatılmış değildir.Trigliseridler için bir depo veya serbest yağ asidi kaynağı olarak görülen yağ dokusu, günümüzde, salgıladığı pek çok enzim, sitokin, büyüme faktörü ve hormonla enerji metabolizmasının önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Beyaz yağ dokusundan salgılanan aktif mediatörlere adipokin adı verilmektedir. Bunlar beslenme, iştah, enerji dengesi, insülin ve glukoz metabolizması, lipid metabolizması, kan basıncının düzenlenmesi, vasküler remodeling, koagülasyon, inflamasyon gibi vücudun birçok fizyolojik işleminde rol oynamaktadırlar. Adipokinlerin son yıllarda immünolojik ve inflamatuar pek çok hastalıkla ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu adipokinlerden biri olan ve antienflamatuvar özelliklere sahip omentin de son yıllarda birçok hastalıkta çalışılmıştır. Astım gibi kronik enflamatuvar bir hastalıkta omentin seviyelerinin nasıl olduğu ve astım omentin ilişkisine dair yayınlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada; astım hastalarında omentin düzeyleri, omentin düzeyleri ile astım şiddeti, atopi, solunum fonksiyon testleri ve VKİ arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Bu çalışmaya 47 astımlı hasta ve 39 sağlıklı yetişkin dahil edildi. Astıma ek olarak belirgin kronik hava yolu hastalığı (KOAH, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalığı) ve/veya kronik sistemik hastalığı olanlar (diyabetes mellitüs, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, serebrovasküler hastalıklar) ve 18 yaşından küçük olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların rutin tetkiklerine ek olarak serum omentin değerleri ELISA yöntemiyle Human Elisa Kiti ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The evaluation of omentin levels in patients with asthma Introduction: Asthma is heterogeneous disease which frequently characterized by chronic airway inflammation. Although it is a multifactorial disease process associated with genetic, allergic, environmental, infectious, emotional, and nutritional components, the ethiopathogenesis of asthma has not been clarified yet. Adipose tissue that seen a depot for triglycerides or a source of free fatty acids, nowadays, is recognized as an important part of the energy metabolism with secreting many enzymes, cytokines, hormones and growth factors. Active mediators which is released from white adipose tissue is called adipokines that play a role in many physiological process such as nutrition, appetite, energy balance, insulin and glucose metabolism, lipid metabolism, regulation of blood pressure, vascular remodeling, coagulation and inflammation. In recent years , there are studies showing that adipokines are associated with many inflammatory and immunological diseases. And also, omentin is one of these adipokines that has anti inflammatory properties has been studied in many diseases. In our knowledge there are no published studies on the relationship between asthma and serum omentin levels. In this study, we aimed to investigate serum omentin levels in patients with asthma and the relationship between omentin levels and severity of asthma, atopy, respiratory function tests and BMI. Material method: 47 patients with asthma and 39 healthy adults were included in this study. Patients with significant chronic airway disease (COPD, bronchiectasis, interstitial lung disease) and / or chronic systemic disease (diabetes mellitus, liver failure, kidney failure, heart failure, cerebrovascular disease) and patients under the age of eighteen were excluded from the study. In addition of the routine tests of the patients, serum omentin levels were determined by Elisa method with Human Elisa Kit.