Hiperbarik oksijen tedavisinin işitme fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of hyperbaric oxygen therapy on hearing functions
- Tez No: 417147
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Hiperbarik Oksijen (HBO) bir çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır. HBO'in işitme sistemi üzerine yan etkileri bilinmektedir. Ancak bu yan etkilerin ne sıklıkta ortaya çıktığı hakkında fikir birliği yoktur. Bu çalışmada HBO tedavisinin en sık görülen komplikasyonu olan orta kulak barotravmasının ne sıklıkta meydana geldiğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda işitme kaybı ve iç kulak barotravması varlığı da incelenecektir. Gereç ve Yöntem: HBO tedavisi için İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'na HBO tedavisi görmek için yönlendirilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalara Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz polikliniğinde mikroskobik kulak muayenesi ve nazal endoskopi incelemesi, Odyometri, İmmitansmetri ve Otoakustik Emisyon ölçümleri yapıldı. Bu incelemeler; HBO tedavisinden önce, 10. ve 20. seans HBO tedavilerinden sonra ve HBO tedavisi sonunda olmak üzere toplam 4 kez yapıldı. Bulgular: Çalısmaya yedi erkek ve beş kadın olmak üzere toplamda 12 hasta katıldı. Hastaların %16,6'sında Teed Evre 1 orta kulak barotravması tespit edildi. Hiç bir hastada iç kulak barotravması ve işitme kaybı tespit edilmedi. Dört kez tekrarlanan yüksek frekans odyometri, timpanometri, östaki tüpü fonksiyonu ve otoakustik emisyon ölçüm sonuçları ortalama değişiklikleri anlamlı bulunmadı. Sonuç: Çalışmamız HBO tedavisinin işitme sistemi üzerine etkilerini güncel ölçüm teknikleri ile objektif biçimde ortaya koymuştur. Hastaların %16,6'sında orta kulak barotravması tespit edilmiştir. Orta kulak barotravması ile timpanometri ve östaki tüpü fonksiyon testi arasındaki korelasyon düşük bulunmuştur. Bu sonuca göre normobarik ortamda yapılan bu testlerin sonuçlarının orta kulak barotravması için risk faktörü olarak görülmesinin yanlış olduğu düşünülmüştür. Tekrarlanan odyometri ve OAE ölçümleri ortalamalarında istatistik bir fark saptanmamıştır. Bu sonuç işitme fonksiyonu üzerine belirgin yan etkisinin olmadığını göstererek HBO tedavisinin güvenilirliğini işaret etmektedir. Ancak çalışmaya katılan hasta sayısının azlığı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperbaric oxygen is widely used in the treatment of many diseases. It is known side effects of HBO on the auditory system. However, there is no consensus about how often these side effects occur. In this study, middle ear barotrauma that is the most common complication of HBO therapy was intended to determine how often occur. It will also be investigated the presence of hearing loss and inner ear barotrauma. Material and Methods: Microscopic ear examination, nasal endoscopy examination, audiometric, immitansmetric and otoacoustic emission measurements were made to patients who are routed to Istanbul Faculty of Medicine, Underwater and Hyperbaric Medicine Department for HBO therapy and agreed to participate in the study. These studies made to patients 4 times such that before HBO therapy, after 10 and 20 sessions of HBO therapy and after all sessions of HBO therapy. Results: A total of 12 participants, consisiting of 7 males and 5 females were included in this study. Teed Grade 1 middle ear barotrauma was detected in 16.6% of patients. Inner ear barotrauma and hearing loss was detected in none of patients. 4 times repeated high frequency audiometry, tympanometry, eustachian tube function and otoacoustic emissions measurement results mean change was not significant. Conclusion: Our study showed effect of HBO treatment on the hearing system in an objective way with current measurement techniques. Middle ear barotrauma was detected in 16.6% of patients. Middle ear barotrauma was low correlation between the tympanometry and Eustachian tube function test. According to this result, it is thought that the results of these tests in the normobaric environment is wrong to be seen as a risk factor for middle ear barotrauma. The average of the audiometry and OAE repeated measurements have not been identified difference in statistics. This result point out the reliability of HBO treatment by showing no significant side effect on hearing function of it. However, the small number of patients participating study should be take notice.