Migren ve depresyon hastalıklarına sahip olan bireylerin bakım vericilerinin bakım verme yükleri depresyon düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
The determination of caregiver's caregiving loads, depression levels and coping styles with stress who responsible for patients who have migraine and depression illness
- Tez No: 417199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup migren ve depresyon hastalıklarına sahip olan bireylerin bakım vericilerinin bakım verme yükleri, depresyon düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara ilinde bulunan GATA Acil Servis Polikliniği ve GATA Psikiyatri Polikliniğinde Eylül 2014- Nisan 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Acil Servis Polikliniğine migren tedavisi için başvuran 60 bireyin ve Psikiyatri Polikliniğine depresyon tedavisi için başvuran 50 bireyin bakım vericileri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Tanımlayıcı Veri Formu, Zarit bakım verme yükü ölçeği (ZBYÖ), Beck depresyon ölçeği (BDÖ), stresle başa çıkma tarzları ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS 15 paket programında sayı, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testi kullanılarak analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a sort of complimentary research and it's aim to determine care burden of caregivers, depression levels and coping styles with stress who responsible for patients who have migraine and depresion illness. This research's period is consisting of September 2014-April 2015 and it's done in policlinic of emergency and psychiatry services in GATA. Research population is consisting of 60 patient's caregivers who applied policlinic of emergency service and 50 patient's caregivers who applied policlinic of psychiatry for treatment against to migraine illness. Descriptive data form, Zarit care burden scale (ZCBS), Beck depression scale (BDS), Styles of Coping With Stress Inventory (SCSI) are used for gathering to datas. SPSS.15 is used when it's analyzing to data's point, percentage, frequency, mean, standard deviation, Kruskal Wallis H and Mann Whitney U Test.