Özefagus ca., serviks ca.ve glioblastome multiforme (GBM) tanılı hastaların tedavisinde kullanılan volümetrik ayarlı arc terapi (VMAT), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IRMT) ve 3 boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) tedavi tekniklerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Esophagus ca, pelvis ca and brain ca of patients diagnosed, rapidarc linear accelerator device to compare volumetric arc therapy, intensity modulated radiotherapy and conformal plans
- Tez No: 417198
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜNÇ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında özefagus kanseri tanısı konan 20 hastanın; pelvis kanseri tanısı konan 20 hastanın ve beyin yerleşimli tümörü olan Glioblastome Multiforme (GBM) 20 hastanın VMAT, IMRT ve üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) teknikleri ile planları yapılarak; elde edilen sonuçların kritik organlar açısından farklı tedavi tekniklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hedef hacim için tanımlanan dozun %100'ü hedef hacmin %95'ini alacak şekilde planlamalar yapılmıştır. Her bir teknik için bilgisayarlı tomografi (BT) kesitleri incelenerek hedef hacimde soğuk veya sıcak alanlar oluşmamasına özen gösterilmiş ve elde edilen doz-volüm histogramları (DVH) değerlendirilmiştir. Böylece kritik organların aldığı dozlar karşılaştırılmıştır. Özefagus Ca hastalarında yakın kritik organlardan akciğer, kalp, spinal korda bakılmış ve IMRT tekniğinin düşük doz bölgelerinde üstünlüğü diğer kritik organ değerlendirilmesinde VMAT tekniğinin üstün oluğu görülmüştür. Serviks Ca tanılı hastalarda rektum, mesane ve bağırsak dozlarına bakılmış ve burada VMAT tekniğinin anlamlı fark yarattığı görülmüştür. GBM hastalarında ise beyin sapı, optik kiazma, sağ optik sinir ve sol optik sinire bakılmıştır. Burada ise aynı şekilde VMAT tekniğinin avantajlı olduğu görülmekle birlikte IMRT tekniği de 3BKRT tekniğine göre avantajlıdır. Çalışmanın sonucunda tekniklerin birbirine ve farklı bölgelere göre avantaj ve dezavantajları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 20 patients were used diagnosed with esophageal cancer; 20 patients were diagnosed with pelvic cancer and brain tumors located in the glioblastome multifor (GBM ), treatment plans were perfomed using VMAT, IMRT and 3DRT techniques and the obtained results of critical organs were compared in terms of the different treatment techniques. Plans were made for the target volume according to 100 % of the described dose receives the 95 % of the target volume. CT slices were examined for each technique ensured not to occur cold or hot areas in the target volume and volume histograms ( DVH ) were evaluated. Thus compared receiving doses of critical organs Near critical organs lungs, heart, spinal cord were examined for esophageal patients. IMRT technique is found better at a low dose regions of the lungs, and VMAT technique is found better for the other critical organs evaluation. Rectal, bladder and bowel dose were examined and were found to be better than the VMAT technique for diagnosed Serviks Ca patients. Also brain stem, optical chiasma, right optical nerve and left optical nerve were examined for GBM patients. Although VMAT technique has advantage for this kind of patients groups, IMRT technique has more advantage than 3DRT technique.