Sanat eğitimi alan ve almayan ergenlerin mizah tarzlarının ve kişilerarası problem çözme becerilerinin incelenmesi
Study of adolescents' humor styles and interpersonal problem solving skills who are being educated in arts with those who are not
  1. Tez No: 417244
  2. Yazar: ELİFCAN DİDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma sanat eğitimi alan ve almayan ergenlerin mizah tarzları ve kişilerarası problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin saptanması ve çeşitli değişkenlerin ergenlerin mizah tarzları ve kişilerarası problem çözme becerilerine etkilerinin incelenmesi amacıyla planlanan ilişkisel tarama modelinde, betimsel bir araştırmadır. Çalışmaya Isparta İl merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Güzel Sanatlar Lisesinden 114 ve Anadolu Lisesinden 146 olmak üzere toplam 260 ergen dahil edilmiştir. Araştırmada, ergenler ve aileleri ile ilgili demografik bilgileri edinmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, ergenlerin kullandıkları mizah tarzlarını belirlemek için 'Mizah Tarzları Ölçeği' ve kişilerarası problem çözme becerilerini belirlemek için "Kişilerarası Problem Çözme Envanteri' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive, comparative survey study; aims to reveal the association between teenagers' humor styles, interpersonal problem solving skills and whether they have received an art education or not, and the association between other variables and their effects on teenagers' humor styles and interpersonal problem solving skills. A total of 260 teenagers receiving education from Turkey Ministry of National Education affiliated high schools in Isparta city center, 114 of whom attending fine art high schools and 146 of whom attending regular Anatolian high schools were included in this study.“General Information Form”prepared by the researchers to receive demographic data from teenagers and their parents,“Humor Styles Questionnaire”to determine humor styles used by teenagers, and“Interpersonal Problem Solving Inventory”to determine teenagers' problem solving skills were used in this study.