Farklı dozlarda akut ve kronik pregabalin uygulamasının anksiyolitik etkisinin farklı hayvan davranış modelleri ile araştırılması the anxiolyitic effects of acute and chronically different doze administration of pregabalin were investigated in different animal bahavior models
- Tez No: 417245
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHET ZALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sunulan araştırma 10-12 haftalık 56 erkek Wistar Albino sıçanlarda pregabalinin farklı dozlarda olası anksiyolitik etkisi ve etki mekanizmasını araştırmak üzere yapılmıştır. Bu amaçla hayvan anksiyete ve depresyon testlerinden olan zorunlu yüzme testi, şeker seçim testi, açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent, aydınlık karanlık kutusu kullanılarak davranışları kamera ile kaydedildi. Deneklerin sosyal davranışlarını incelemek üzere ev sahibi yabancı testi ve streslerini tayin etmek üzere harder bezi salgılamasına bakıldı. Denekler 7 gruba ayrıldı (n= 8). Birinci grup kontrol (fizyolojik serum), ikinci grup vehicle (%1 lik Twin+serum fizyolojik) diğer beş gruba Pregabalin sırasıyla 5, 10, 30, 60 ve 100mg/kg olacak şekilde intraperitoneal olarak akut (zorunlu yüzme testinden 3 saat önce) ve kronik (test öncesi iki hafta ) uygulandı. Zorunlu yüzme testinde tırmanma süresi 30, 60, 100 mg/kg gruplarında (p0.05). 10 mg/kg Pregabalin ve 30 mg/kg Pregabalin grubunda kontrol ve vehicle grubuna göre hareketsiz kalma süresi istatiksel olarak anlamlı bir şekilde arttı (p0,05)60 mg/kg grubunda toplam katedilen mesafe kontrol grubuna, vehicle grubuna, 5 mg/kg grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde arttı.
Özet (Çeviri)
The anxiolyitic effects of acute and chronically different doze administration of Pregabalin were investigated in animal anxiety and depression models. In this study, we investigated the anxiolitic effect of pregabalin and in which mechanims involved. For his purpose 10-12 weeks, 56 male Wistar Albino rats were used. Rats were administrated pregabalin in acute and chronically and different doses. Then animal anxiete and depression tests, including Forced swim test, sucrose preference test, Open field test, Eleveted Plus maze and light dark box were applied. The behaviors of the animals were recorded with a camera. The modified resident intruder test In order to view the social behavior, and the harder gland secretion for the stres conditon of the animals were tested. Animals were divided into seven groups (n=8) First group control (saline), second group vehicle (%1 lik Twin and saline) and the other five groups are respectively 5, 10, 30, 60, 100 mg/kg Pregabalin acute ( 3 hours before forced swimming test) and cronic (2 weeks before the anxiety tests of trial) were applied intraperitoneally. In forced swimming test; climbing behaviour time reduced significantly in 10 mg/kg group (p0.05) . İmmobiliy time when compared with vehicle and control groups significantly increased; in 10 and 30 mg/kg groups, (p0.05).