Le fort l osteotomisi ile maksiller advancement operasyonunda değişik sayıda ve şekildeki plaklarla fiksasyonun biyomekaniğinin sonlu elemanlar analizi metodu ile karşılaştırılması
Comparison of biomechanic of veried plate fixation following le fort l osteotomy with maxillar advancement by finite element analysis
  1. Tez No: 417251
  2. Yazar: ÖNEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MİNE TÜZÜNER ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Maksiller deformiteler üç farklı düzlemde de oluşabilir. Cerrahi prosedür her hastaya özgün şekilde planlandığı gibi Le Fort I osteotomisi ile maksilla superior, inferior, anterior, posterior yada transvers doğrultuda tek veya birden çok segment halinde hareket ettirilebilir. Ortognatik cerrahi sonrası segmentlerin stabilizasyonunu sağlamak için titanyum miniplak-vida sistemleri kullanılan rijit internal fiksasyon tercih edilmektedir. Sonlu elemanlar analizi, karmaşık geometriye sahip yapılarda özellikle canlı doku ve organlarda meydana gelen gerilme stresi, sıkışma stresi ve yer değiştirmelerin hassas bir şekilde incelenmesine olanak sağlayan matematiksel bir yöntemdir. Bu çalışmada değişik fiksasyonlardaki stres dağılımları ve optimal miniplak kullanımını belirleyebilmek için L ve Le Fort plaklarından oluşan 2'li ve 4'lü plak sistemlerinin kullanıldığı bilgisayar modelleri oluşturularak üç boyutlu sonlu elemanlar analizi yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Analizler neticesinde en yüksek relatif deplasman miktarlarının, Pmin ve Von Mises streslerinin 2 Le Fort plağı kullanılan modelde, en yüksek Pmax streslerinin ise 2 L plağı kullanılan modelde oluştuğu görülmüştür. Le Fort I osteotomisi ile maksiller advancement operasyonlarında yapılan fiksasyonlarda 4'lü plak sistemleri kullanmanın daha güvenilir bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır. 2'li plak sistemleri kullanılacaksa L plak yerine Le Fort plağı kullanmanın nispetten daha iyi olduğu, 4'lü plak sistemlerinde ise L ve Le Fort plağı kullanılması arasında anlamlı bir fark oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Maxillary deformities can occur in three different planes.The surgical procedure is planned in unique form for each patient and by Le Fort I osteotomy, maxilla can be moved in one or more segments on superior, inferior, anterior, posterior or transverse direction. After orthognathic surgery, to ensure the stability of the segments; rigid internal fixation with titanium miniplate-screw systems is preferred. Finite Element Analysis is a mathematical method which allows to reveal tensile stress, compressive stress, and displacements especially occurring in living tissues and organs of structures which have complex geometries. In this study, to determine the optimal stress distribution and miniplate utilization in different fixations, computer models were created consisting dual and quad plate systems made of L and Le Forte plates. And they were compared with the three-dimensional Finite Element Analysis method. In the analysis results the highest relative amount of displacement, Pmin and Von Mises stresses were observed in models with 2 Le Forte plates and the highest Pmax stresses were observed in models with 2 L plates. Usage of quad-plate systems proved to be a more reliable method for the fixation process of Le Fort I osteotomy with maxillary advancement procedure. It was seen that; if dual-plate systems are to be used, it is relatively better to use Le Forte plates instead of L plates, and in quad-plate systems no significant differences were seen between Le Forte and L plates.