Ölüm zamanı tayininde yeni biyolojik belirteçlerin tespiti
Role of new biological markers for determination of postmortem interval
- Tez No: 417250
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Beklenmeyen ölüm olaylarında kişinin ölüm nedeni kadar ölüm zamanının tespiti de önemlidir. Ölüm zamanının tayininde tek başına kullanılabilecek tek bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Bugünün bilinen ve kullanılan adli ve moleküler biyoloji metotları net ölüm saati belirlemekten ziyade muhtemel ölüm zaman aralığı ile ilgili bilgi sağlamaktadır. Adli vakalarda ölüm zamanının tayin edilmesi olay mekanizmasının çözümlenmesinde son derece önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı zamana bağlı apoptoz, otofaji ve ER stres belirteçlerinin ifade değişimini western blot tekniği ile tespit etmektir. 21 postmortem psoas kası üç zaman aralığında (1. 0-12 sa, 2. 12-18 sa, 3. 18-27 sa) ve dört kategoride incelenmiştir; genel grup, hastanede yatanlar, ani ölüm-1 ve ani ölüm-2. İstatistiksel olarak genel grupta Bcl-2 ve Bax/Bcl-2 (2. zaman aralığında), Perk ve Grp78 (3. zaman aralığında); hastanede yatanlar grubunda Grp78 (2. ve 3. zaman aralıklarında); ani ölüm-1 grubunda Bcl-2, Bax, Bax/Bcl-2, Grp78 ve ani ölüm-2 grubu Bax ve Grp78 (2. zaman aralığında) ifadelerinde anlamlı sonuçlar tespit ettik (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
It is important to determine time and cause of death in case of a sudden death. There is no single method that can be use in the determination of time of death. Known forensic and molecular biology methods provide information about probable postmortem time interval rather than time of death. In criminal cases, the determination of the time of death has great significance in resolution of case mechanisms. The aim of this thesis study is to determine time-dependent expressional changes of apoptosis, autophagy and ER stress markers by western blot technique. 21 postmortem psoas muscles were analyzed in three time intervals (1. 0-12 h, 2. 12-18 h, 3. 18-27 h) and four categories; general group, in-patient group, sudden death-1 and sudden death-2. In the general group, expressions of Bcl-2 & Bax/Bcl-2 (2th time interval) and Perk & Grp78 (3rd time interval); in-patient group Grp78 (2th and 3rd time intervals); sudden death group-1, Bcl-2, Bax, Bax/Bcl-2 and Grp78 (2th time interval); sudden death group-2; Bax and Grp78 (2th time interval) were statistically significant (p < 0,05).