Zayıf over yanıtlı hastalarda uzun GNRH agonist protokol ile GNRH antagonist protokolün karşılaştırılması
Comparison of long GNRH agonist and GNRH antagonist protocol in poor responders
  1. Tez No: 417284
  2. Yazar: HASAN AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Zayıf over yanıtlı hastalarda uzun GnRH agonist protokol ile GnRH antagonist protokolün karşılaştırılması. Materyal ve Metod: Zayıf over yanıtı tanısı ile Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde intra-sitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) tedavisi uygulanan 94 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Minimum 300 IU gonadotropinle over stimulasyonu yapılmış ve toplam ≤3 oosit elde edilmiş olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Zayıf over yanıtlı hastalar GnRH agonist ve GnRH antagonist protokol ile stimulasyon yapılanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: GnRH agonist ve GnRH antagonist protokoller karşılaştırıldığında, tedavi süresi, toplam gonadotropin dozu, HCG günü endometrium kalınlığı ve E2 düzeyleri benzer olarak gözlendi. Total embriyo sayısı (antagonist: 1,12 ± 0,87 ve agonist: 1,44 ± 1,32) ve transfer edilen embriyo sayıları (antagonist: 1,46 ± 0,81 ve agonist: 1,56 ± 0,96) her iki grup için benzer olarak gözlendi. Her ne kadar erken gebelik kaybı oranı (%5.4 - %1.8) antagonist protokolde ve siklus iptal oranı (%19.2 - %10.8) agonist protokolde yüksek olarak gözlensede, her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Sonuç: Zayıf over yanıtlı hasta gruplarında GnRH agonist ve GnRH antagonist protokoller arasında anlamlı fark gözlenemedi. Olası üstünlüklerin değerlendirilebilmesi açısısından, daha büyük çalışma gruplarında randomize klinik çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare long GnRH agonist with GnRH antagonist protocol in poor responders. Materials and Methods: Medical charts of 94 poor responder women undergoing intra-cytoplasmic sperm injection (ICSI) cycle at Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi were retrospectively analysed. Those who received at least 300 IU/daily gonadotropin and had ≤3 oocytes retrieved were enrolled in the study. Poor responders were categorized into two groups as those who received GnRH agonist or GnRH antagonist regimen. Results: Treatment duration, total gonadotropin dosage, endometrium thickness and E2 on HCG day were similar with the long GnRH agonist regimen compared with the GnRH antagonist regimen. Total number of embryos (antagonist: 1,12 ± 0,87 and agonist: 1,44 ± 1,32) and the number of transferred embryos (antagonist: 1,46 ± 0,81 and agonist: 1,56 ± 0,96) were also similar in the groups. Although the early pregnancy rates (%5.4 - %1.8) were higher in the antagonist regimen and cycle cancellation rates (%19.2 - %10.8) were higher in the agonist regimen, there was no statistically significant difference in both groups. Conclusion: There seems to be no difference between the GnRH agonist and GnRH antagonist regimen. Further randomized clinical studies with large sample size required to elicit significant differences.