Non obstrüktif azospermisi olan hastalarda cerrahi sperm elde etme yöntemlerinden TESE ve TESA'nın rolü
Surgery patients with non obstructive azoospermia the sperm retrieval test methods and the role tesaum
- Tez No: 417285
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
İnfertilite, reprodüktif çağdaki çiftlerin herhangi bir doğum kontrolü yöntemi uygulanmaksızın,en az bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması durumudur.İnfertilite nedenlerinden biri olan azospermi ejakulatta hiç sperm bulunmaması durumudur.Azospermi olgularında sperm elde edilmesi için cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Cerrahi sperm elde etme yöntemlerinden TESE ve TESA'nin etkinliği ICSI yapılan ve Non Obstrüktif Azospermisi(NOA) olan 200 hasta üzerinde araştırıldı. Bunun için özel bir klinikteki 1996-2015 yılları arasındaki NOA tespit edilen ve TESE veya TESA yöntemi uygulandıktan sonra ICSI yapılan 200 hasta seçildi.TESE ve TESA sonucunda sperm elde etme başarısı ve yöntemlerin gebelik sonuçlarına etkileri araştırıldı. Bu retrospektif çalışmada, TESA yapılan hastalarda sperm bulunma olasılığı TESE yapılanlara göre istatistiksel olarak daha az bulundu. Her iki grupta ICSI başarısı fertilizasyonve evde bebek oranında istatistiksel fark saptanmadı. Gruplar arasında erkek yaşı açısından fark saptanmadı. Sperm saptanan hastalarda her iki grupta da FSH seviyeleri istatistiksel olarak daha düşük saptandı Sonuç olarak; TESA yapılan hastalarda sperm bulunma olasılığı TESE yapılan hastalara göre daha az bulunduğunun bilgisi hastalara verilmeli ve hastalara önce TESA sonrasında gerekirse TESE veya direkt TESE yapılması önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Infertility is seen in couples without using any birth control methodduring reproductive ages, where pregnancy does not take place despite regular sexual intercourse in at least one year. One of the reasons of infertility is non existence of sperms in ejaculate. Surgical sperm retrival techniques are used for the treatment of azoospermia. In this retrospective study we decided to evaluate the effect of TESE and TESA in patients withNon Obstructive Azoospermia (NOA). Between 1996-2015, 200 patients who underwent ICSI in a private fertility clinic were included in this study. Sperm retrival and pregnancy rates of TESE and TESA were evaluated. In this retrospective study sperm retrival rate was less with TESA than TESE. Statistical difference was not detected between these groups in terms of ICSI success, fertilization and take babyat home ratios. No difference was identified between ages of males. FSH levels were statistically low in sperm retrieved patients in both groups. In conclusion; patients should be informed about less sperm retrival rates by TESA compared to TESE. TESA maybe offered initially if necessary then TESE can be done or TESE maybe the initial choice.