İntrasitoplazmik sperm injeksiyon (ıcsı)-embriyo transferi (et) planlanan zayıf over yanıtlı olgularda esnek çoklu doz gnrh antagonist ile kombine edilmiş mikrodoz flare-up gnrh agonist protokolunun esnek çoklu doz gnrh antagonist protokolü ile karşılaştırılması
The comparison of the microdose gnrh agonist flare-up combined with gnrh antagonist flexible multi-dose and the gnrh antagonist protocol flexible multi-dose
- Tez No: 330049
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERMAN AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; zayıf cevaplı olarak tanımlanan olgularda sıklıkla uygulanan esnek çoklu doz GnRH antagonist protokolü ile daha yeni bir protokol olan esnek çoklu doz GnRH antagonist ile kombine edilmiş mikrodoz flare-up GNRH agonist protokolünün etkinliğini karşılaştırmaktır.Kurgu: Retrospektif çalışma.Çalışmanın yapıldığı yer: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Tıbbı ve İnfertilite Ünitesi Tüp Bebek Merkezi?nde gerçekleştirildi.Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ocak 2006 ile Haziran 2012 tarihleri arasında tüp bebek ünitesinde ICSI-ET programına alınan tüm hastalar retrospektif olarak alındı. Etik kuruldan onay alındı. Esnek çoklu doz GnRH antagonist ile kombine edilmiş mikrodoz flare-up GnRH agonist protokolü (grup 1) uygulanan 41, esnek çoklu doz GnRH antagonist protokolü (grup 2) uygulanan 85 hasta olmak üzere toplam 126 kötü over yanıtlı hasta seçildi.Uygulanan toplam FSH ve HMG dozu, toplam induksiyon süresi, GnRH antagonist başlama zamanı, hCG günü elde edilen >16mm den büyük folikül sayısı,hCG günü E2 seviyesi, hCG günü toplanan oosit sayısı, oosit maturasyon düzeyi, elde edilen embriyo sayısı ve embriyoların grade durumları, transfer edilen embryo sayısı, siklus iptal oranı, klinik gebelik oranı, canlı doğum ile sonuçlanan gebelikler değerlendirildi.Sonuçlar: Her iki grup arası siklus karakteristik özelliklerinin benzer olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the effectiveness of flexible multidose GnRH antagonist protocol which is frequently applied for the patients with poor response, and microdose GNRH agonist flare-up combined with flexible multidose GnRH antagonist protocol in poor respondersDesign: Retrospective study.Setting: Akdeniz University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, IVF (in vitro fertilization) unit.Material and metod(s): All the patients, in ICSI-ET program between January 2006 and June 2012, were analysed retrospectively. The study was approved by the ethics committee of, Faculty of Medicine, Akdeniz University. Microdose GNRH agonist flare-up combined with flexible multidose GnRH antagonist protocol was applied to 41 patients (Group 1) and flexible multidose GnRH antagonist protocol was applied to 85 patients (Group 2). Totally 126 patients with poor ovarian response were selected.Total dose of FSH and hMG, total induction time, starting time of GnRH antagonist, the number of embryos greater than 16mm on hCG day, E2 level on hCG day, the number of oocytes collected on hCG day, oocyte maturation level, the number of embryos and their grade status, the number of embryos transferred, cycle cancellation rate, clinical pregnancy rate and pregnancies resulting in live births. Result(s): The cycle characteristics were similar in both groups. When COH (controlled ovarian hyperstimulation) results were compared, it was found that duration of the treatment was longer and the dose of FSH was higher in group 1(p< 0,05). Cancel rates were found as 29.3% in group 1, 35.7% in group 2. In the comparison of the laboratory results, there was no significant difference with respect to the number and quality of oocytes, number and quality of embryos obtained and the number of embryos transferred. Pregnancy rates were 4.9% in group 1, 14.1% in group 2. For group 1, there is one pregnancy resulting in live birth and the rate of living 2.4%. For group 2, this number is 5 including 1 twins.Conclusion(s): In this study, in the case of late reply (D8 de