İş güvenliği uzmanlarının kısmi süreli ve tam süreli çalışma etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the job security experts part-time and full-time operating activities
  1. Tez No: 417283
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZYARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kavramı; Tüm unsurlarıyla üretim ve iş yerini içine alan bir unsurdur. İşler için çalışma ortamını sağlıklı bir hale getirmeden sağlıktan bahsedilmesi işçiler için doğru değildir. Dünyada ve ülkemizdeki gerek sanayileşme açısından gerekse teknolojik olan gelişmelere göre özellikle üretkenlik arz eden çalışan işçilerin sağlığı ve güvenlik ile ilgili birtakım sorunlar ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise çalışanı koruyucu çalışmaların, teknolojik ve teknik gelişmelere yakın bir hızda gelişmemesidir. İşletmeler için en çok istenmeyen durum, yüksek maliyetli bir üretimi gecikmeli gerçekleştirmek ve bu nedenle pazar payı yitirmektir. Bu aşamada işçi sağlığı ve iş güvenliğine dair yapılan çalışmalar sonucunda işyerlerinde çalışma düzenini sağlayıcı bir takım kurallar ve kanunlar yürürlüğe konmuştur. Sağlığı ve güvenliği, tüm meslek kollarında çalışan işçilere en yüksek sağlık kapasitesini sağlamak, onları çalışma koşullarının olumsuz etkilerinden korumak çalışma ortamının iyileştirilerek iş güvenliğinin sağlanması, zaman kaybı olacak nedenlerden uzak tutulması gerekmektedir. İSG çalışmalarının işletmeler açısından önemini ele alan bu çalışmanın, tespitine çalışmış olduğu diğer bir konu ise işyerinde iş güvenliği denetimini fiili olarak gerçekleştirecek olan uzmanın sürekli mi süreli mi işyerinde bulundurulmasının sağlıklı bir tercih olacağıdır. Çalışmanın ilk hipotezi, İSG uzmanının işyerinde tam iş günü bulunması gerektiğini, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin iş görenler tarafından uygulanmasının üzerlerinde sürekli bir baskı unsuru hissetmeleri sebebiyle daha özenli uygulanacağı konusunda faydalı olacağını ifade etmektedir. Çalışmanın ikinci hipotezi ise çalışanlara gerekli eğitim verildikten ve uyarılar yapıldıktan sonra İSG kurallarına uyulmasında sorun yaşanmayacağını ve İSG uzmanının sürekli işyerinde bulunacak olmasının işçiler üzerinde gereksiz baskı unsuru olacağı savıdır. Bu sava göre her ne kadar işyerlerinde İSG kurallarının uygulanması hayati önem taşıyor ise de söz konusu çalışmaların otokontrolle işçiler tarafından denetlenmesi gerektiği İSG uzmanının sadece belirli zamanlarda tedbirleri organize etmek ve yeni uygulamaları çalışanlara bildirmek üzere işyerinde bulunması yeterli olacaktır. Çalışmanın amacı; iş güvenliği ve işçi sağlığı koruma politikalarının uygulama ve denetlenmesinde görev alacak ISG uzmanının işletmede süreli veya sürekli olarak bulundurulması tercihinin belirlenmesidir. Amaç doğrultusunda hem sürekli bulundurulan ISG uzmanının işletme üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri hem de süreli bulundurulan ISG uzmanının işletmeye olumlu ve olumsuz etkileri incelenerek hükme varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is a concept that contains whole factors of production and workplace. Worker health can never be mentioned unless there is a healty workplace. Today in the world and in our country, many hazards have occured due to high industrialisation and dramatically developing technology on work areas including especially productivity on occupational health and safety. The reason to this issue is worker protection stuides are not developing as rapid as the technological and technical developments. The most unwanted situation for the business is losing its market because of high production costs with a delayed production. In this phase as a result of studies done on occupational healhth and safety a number of amandements and laws are put into effect. All this regulations made to avoid occupational hazards aim protecting worker's health, preventing the negative effects of workplace, enhancing the quality of workplace, eliminating the factors that cause time and production loss and high costs. While considering the importance of Occupational Safety and Health studies' for businesses, this study tries to better understand if it is better to have a permanent OSE working full time for the company or is it better to have this service from outsources temporarily. First hipotesisis of this study is that an OSE must be found in the work place permanently that will cause a pressure on workers to apply the precautions strictly so the measures of occupational health and safety could be run rigorously.Second hipotesis of this study is that after giving necessary education to workers and all warnings done about Occupational Safety and health, there will be no problems on appliance an obeidance of OSH rules, by this method the pressure on workers which was caused by appearance of a fulltime OSE in workplace will be avoided. Even if it is vital to apply the OSH rules in a workplace, it will be enough to have an OSE visiting the workplace on scheduled times and giving directions and instructions on regulations and applications. Purpose and mission work in the implementation of occupational safety and health protection policy preferences and aims to be inspected to determine the continuous operation of the terms or OSH specialists. The aim is specialized in the provision of continuous HSE work has been both positive and negative effects that organized HSE specialist periodicals to keep working on trying to reach the person who examines the positive and negative effects.