Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda avasküler nekrozun vitamin D reseptör gen polimorfizmleriyle ilişkisi ve asemptomatik avasküler nekroz tanısındaki rolü
The association of avascular necrosis with vitamin D receptor gene polymorphism and its role in diagnosing asymptomatic avascular necrosis in children with acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 417295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BETÜL ÇAKIR, PROF. DR. Bülent Zülfikar
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Avasküler nekroz gelişiminin, akut lenfoblastik lösemili hastalarda tedavi boyunca oluşan önemli bir komplikasyon olduğu görülmüştür. Avasküler nekroz; lösemik sürecin kendisine ve kemoterapinin hücresel toksisite ve vasküler hasar oluşturmasına bağlı olarak gelişmektedir. Çalışmamızda, akut lenfoblastik lösemili hastalarda avasküler nekroz gelişiminin vitamin D reseptör gen polimorfizmleri ile ilişkisinin belirlenmesi; elde edilen sonuçlardan yeni tanı alan hastaların takip ve tedavi süresinde yararlanılabilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bölümlerinde takipli akut lenfoblastik lösemi tanılı, tanı yaşları 0-18 yaş arasında olan 71 hasta çalışmaya dahil edildi. Alınan kanda; deoksiribo nukleik asit izolasyonu yapıldı ve vitamin D reseptör gen bölgeleri olan BsmI, ApaI ve TaqI polimorfizmleri polymerase chain reaction-Restriction fragment length polymorphism yöntemi ile çoğaltılarak değerlendirildi. Kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, 25 Hidroksi Vitamin D, 1,25-Dihidroksi Vitamin D biyokimyasal parametreleri çalışıldı. Bulgular: 1. Akut lenfoblastik lösemi tanılı çocuk hastalarda avasküler nekroz gelişimi ile BsmI, ApaI, TaqI polimorfizmleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmamıştır (sırasıyla p=0.819, p=0.731, p=0.623). 2.
Özet (Çeviri)
The Association of Avascular Necrosis with Vitamin D Receptor Gene Polymorphism and Its Role in Diagnosing Asymptomatic Avascular Necrosis in Children with Acute Lymphoblastic Leukemia Background and Purpose: Avascular necrosis was seen to be an important complication in patients with acute lymphoblastic leukemia. It is thought to develop both due to leukemic process itself and also due to cellular toxicity and vascular damage of chemotherapies including corticosteroid treatment. Our study aims to determine the association between avascular necrosis development and vitamin D receptor gene polymorphism in acute lymphoblastic leukemia patients, and to benefit from the results obtained in this study. Method and Material: The study included 71 acute lymphoblastic leukemia patients aged 0-18 years, who were treated at Pediatric Hematology-Oncology departments of Bezmi Alem Vakıf University Medical Facultyand Oncology Institute of Istanbul UniversityMedical Faculty. Deoxyribonucleic acid was isolated from blood samples and polymorphisms at vitamin D receptor gene sites BsmI, ApaI ve TaqI were established via the polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism method. Calcium, phosphor, alkalinephosphatase, 25 hydroxy vitamin D, 1,25- hydroxyvitamin D were studied as biochemical parameters. Results: 1. There was no significant statistical relationship between avascular necrosis development and BsmI, ApaI, TaqI polymorphisms in acute lymphoblastic leukemia patients in our study (respectively p=0.819, p=0.731, p=0.623). 2.