Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda tedavi sürecindeki akut endokrin ve metabolik komplikasyonların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of acute endocrine and metabolic complications during the treatment process in children with acute lymphoblasti̇c leukemia
  1. Tez No: 942072
  2. Yazar: ELİF İYİÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLER KAZANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmamızda, S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde Ocak 2018 - Aralık 2022 tarihleri arasında akut lenfoblastik lösemi (ALL) tanısı alarak tedavi gören hastaların klinik, laboratuvar ve demografik verileri retrospektif olarak incelendi. Tedavi sürecinde gelişen endokrin komplikasyonların sıklığı, şiddeti ve bu komplikasyonlarla ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Elde edilecek bulguların, tedaviye bağlı yan etkilerin azaltılmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas EAH Çocuk Hematoloji Kliniğinde akut lenfoblastik lösemi (ALL) tanısı alarak BFM ALL IC 2009 protokolüne göre tedavi gören ve dışlama kriterlerine uymayan 116 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalara ait demografik özellikler, klinik bulgular, laboratuvar verileri ve görüntüleme sonuçları hasta dosyaları ve hastane bilgi sisteminden elde edildi. Tedavi sürecinde gelişen endokrin ve metabolik komplikasyonlar çeşitli sınıflandırma sistemleri (CTCAE, yaşa göre referans değerler, D vitamini düzeyleri, PTH aralıkları, Z skoru vb.) esas alınarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study was conducted with 116 patients who were diagnosed with acute lymphoblastic leukemia (ALL) and treated according to the BFM ALL IC 2009 protocol at the Pediatric Hematology Clinic of SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between January 1, 2018, and December 31, 2022, excluding those who met the exclusion criteria. The aim was to determine the frequency and severity of endocrine complications during treatment and to identify associated risk factors. The findings are expected to contribute to the reduction of treatment-related side effects. Materials and Methods: This retrospective study included 116 patients diagnosed with ALL and treated between January 1, 2018, and December 31, 2022, at the Pediatric Hematology Department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, excluding those who met exclusion criteria. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory data, and imaging results were collected from patient records and the hospital information system. Endocrine and metabolic complications during treatment were assessed using various classification systems (CTCAE, age-based reference values, vitamin D levels, PTH ranges, Z-scores, etc.).