Akut bronşiolit vakalarında aneminin tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Effect of anemia on the treatment of acute bronchioltis
- Tez No: 417312
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RUŞEN DÜNDARÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bronşiolit, özellikle iki yaş altındaki çocuklarda çoğunlukla viral etkenlerin neden olduğu, hızlı solunum, göğüste retraksiyonlar ve hışıltılı solunum (wheezing) ile karakterize, bronşiollerin inflamasyonu ile seyreden klinik bir tablodur. Akut bronşiolitin temel tedavisi destekleyici tedavi olup, hastanın hidrasyonunun ve oksijenizasyonunun düzenlenmesi ve komplikasyonlar açısından yakından izlenmesini içerir. Hastaneye yatışı gerektirebilmesi, semptomların bazen haftalarca devam etmesi, beslenme problemlerine yol açması, sekonder bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlaması gibi yüksek morbidite nedenleri hastalığın önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Ekim 2013 ve Mart 2014 tarihleri arasında öksürük, hırıltı, dispne şikayetleri ile acil servisimize başvurup akut bronşiolit tanısı ile tedavi edilen 85 hastada aneminin tedaviye etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastaların 63'ünde (%74) anemi yokken 22'sinde (%26) ise anemi tespit edildi. Anemisi olan ve olmayanlar arasında karşılaştırma yapılınca tedavi öncesi hastalık skoru, DSS (dakika solunum sayısı), KTA (kalp tepe atımı) ve SaO2 (oksijen saturasyonu) değerleri ile tedavi sonrası hastalık skoru, DSS, KTA ve SaO2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak hafif ve orta akut bronşiolit vakalarındaki solunumsal olarak ortaya çıkan hipoksinin tedaviye olan yanıtı hafif anemik hastalarda anemik olmayanlara göre farklı değildir.
Özet (Çeviri)
Acute bronchiolitisis usually seen in children under 2 years old, caused by viral agents and characterized by tachypnea, retractions, wheezing and inflammation of bronchioles. Basic treatment of acute bronchiolitis is a supportive one consisting hydration and oxygenation while following the patient for possible complications. Prolonged disease course, feeding difficulties, secondary bacterial infections and high rates of hospitalisation show the importance of illness. The aim of this study isto evaluate the effect of anemia on treatment of bronchiolitis. A total of 85 patients with clinical diagnosis of acute bronchiolitis admitted to Bezmialem Vakif University Pediatric Emergency Department between October 2013 and March 2014 were recruited to the study. Anemia has been detected at 22 of patients (%26) while there was no anemia at 63 patients (%74). There was no statistically significant difference among two groups regarding illness score, respiratory and heart rate, oxygen saturation with pulse oxymetry before and after the treatment (p>0,05). In conclusion, mild anemia has no effect on treatment response of hypoxemia secondary to mild and moderate acute bronchiolitis.