Hypericum perforatum, celandula officinalis ve aloe vera bitki ekstratlarının karışımının insizyonel yara iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması
Histopathological investigation of the effects of the mixture of hypericum perforatum, calendula officinalis and aloe vera plant extract on incision wound healing
  1. Tez No: 641861
  2. Yazar: SULTAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Biochemistry, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik yaralar sağlık sisteminde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Çeşitli faktörler yara iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. Günümüzde kronik yaraların bakım ve tedavisinde tam bir başarı sağlanamıyor olması nedeniyle hastalar ve sağlık profesyonelleri yenilikçi yaklaşımlara yönelmektedir. Bu çalışmada, Hypericum perforatum, Calendula officinalis ve Aloe vera bitki özütlerinin karışımının insizyonel yara iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada her grupta 7'şer rat olmak üzere toplam 14 rat kullanılmıştır. Gruplar deney ve kontrol olmak üzere 2'ye ayrılmıştır. Deney grubunun yaralarına her gün bitkisel ekstratların karışımı uygulanırken, kontrol grubuna steril serum fizyolojik ile pansuman uygulaması yapılmıştır. Çalışma süresi boyunca her iki grupta da yara yüzey alanları ölçümü, makroskopik değerlendirme ve histopatolojik inceleme yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre: makroskopik değerlendirme sonucunda kontrol grubunun yara iyileşmesinin daha kısa sürede tamamlandığı gözlenmiştir. Histopatolojik incelemelerde kontrol grubunda yara iyileşmesinin 21. günde tamamlandığı görülmüştür. Deney grubunda inflamatuar reaksiyon, epitel tabakası kaybı ve kronik granülasyon dokusu oluşumu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bitkisel karışımın yara iyileşmesini olumsuz etkilediği gözlenmiştir. Bu nedenle, yara iyileşme mekanizmalarını etkileyen bitkisel özler üzerinde bilimsel çalışmaların artırılmasına ve bitkilerle tedavi alanının geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds are an important cause of mortality and morbidity in the health system. Various factors affect wound healing negatively. Nowadays, inability to achieve complete success in chronic wound care and treatment is turning patients and healthcare professionals towards innovative approaches. In this study, we aimed to investigate the effect of the mixture of Hypericum perforatum, Calendula officinalis and Aloe vera on incisional wound healing histopathologically. In the study, a total of 14 rats, 7 rats each, were used in each group. The groups were divided into two as experiment and control. While a mixture of herbal extracts was applied to the wounds of the experimental group, dressings were applied to the control group with sterile saline. During the study period, measurement of wound surface areas, macroscopic evaluation and histopathological examination were performed in both groups. According to the findings obtained from the research: As a result of the macroscopic evaluation, the wound healing of the control group was completed in a shorter time. Histopathological examinations revealed that wound healing was completed on the 21st day in the control group. In the experimental group, inflammatory reaction, epithelial layer loss and chronic granulation tissue formation were detected. As a result, it was observed that the herbal mixture obtained in this study negatively affected wound healing. Therefore, there is a need to increase scientific studies on herbal extracts affecting wound healing mechanisms and to improve the field of treatment with plants.