Travmatik beyin yaralanması sonrası kullanılan antiepileptik ilaçlardan, fenitoin, levetirasetam, karbamazepin ve valproik asit'in aksonların re-myelinizasyonuna etkisi
Effects of antipileptic drugs; phenytoin levetiracetam carbamazepine and valproic acid,on remyelination after traumatic brain injury.
- Tez No: 417366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER HAKAN EMMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç Bu çalışmada , önemli bir sağlık problemi ve sosyal problem olan travmatik beyin yaralanması sonrasında, antiepileptik ilaç kullanımının ikincil yaralanmalara karşı koruyucu özelliğinin olup olmadığını ve aksonal iyileşmeye katkı sağlayıp sağlamadığının tespiti amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Çalışmada long evans türü, her biri 300-350 gr ağırlıkta, 36 adet rat kullanılmıştır. Sham, kontrol ve 4 adet çalışma grubu olmak üzere 6 grup belirlenmiştir. biparietal alanda künt uçlu dissektör ile 1.5 mm boyutlu travma oluşturuldu. Çalışma gruplarına, karbamazepin fenitoin valproik asit ve levetirasetam (fenitoin: 30mg/kg, valproik asit: 60mg/kg, levetiresetam: 80mg/kg, karbamazepin: 36 mg/kg) kontrol grubuna serum fizyolojik (15ml/kg) intraperiteonal olarak 3 gün boyunca günde iki doz şeklinde uygulandı. 72. saat sonrasında sakrefiye edilen deneklerin hemisferleri biyokimya ve histolojide incelenmek üzere alındı. Örneklerden glutatyon ve malondialdehid ve NG2 düzeyleri belirlendi. Bulgular Biyokimyasal ölçümlerde anlamlı fark tespit edilemedi. Histopatolojik inceleme sonucunda fenitoin ve levetirasetam uygulanan grupta NG2 ekspresyonunun daha yoğun olduğu (fenitoin kısmı olarak daha fazla) ve ödem miktarının azaldığı, karbamazepin ve valproik asit uygulanan grupta fenitoin ve levetirasetama göre daha az miktarda olsada NG2 ekspresyon artışı ve ödem azlığı tespit edildi. Kontrol ve sham gruplarında NG2 ekspresyon azlığı ve ödem yoğunluğu tespit edildi. Sonuç Travmatik beyin yaralanması sonrasında, antiepileptik ilaç seçimi önemli bir tıbbi durumdur. Hasta odaklı seçim temel olsa da; çalışma, sırası ile fenitoin, levetirasetam karbamazepin ve valproik asit seçimlerinin, aksonal iyileşme için hızlandırıcı bir etki yapacağı yönünde bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim Traumatic brain injury is a significant health and social problem. In this study, we aimed to investigate the role of antiepileptic drugs in traumatic brain injury, whether it has protective feature against secondary injuries and contributes axonal recovery or not. Materials and Methods In the study, Long Evans type male rats, weight of which are ranging 300-350 g were used. Six experimental groups were designed including Sham, control and 4 study groups. 1.5 mm sized trauma was created in biparietal area by using blunt dissector, after craniotomy. Carbamazepine, phenytoin, levitiracetam and valproic acid (phenytoin: 30mg/kg, valproic acid: 60mg/kg, levetirecetam: 80mg/kg, carbamazepine: 36 mg/kg) was administered to study groups; and Saline was adminisreted for control group (15ml/kg), intraperitoneal, two dose daily for three days long. After 72 hours, rats were sacrificed and hemispheres were removed for biochemical and histopathological examination. Levels of glutathione, malondialdehyde and NG2 were determined. Results No significicant differences were detected in biochemical measurements. After histopathological evaluation it was stated that the group treated with phenytoin and levetiracetam, has more intense expression of NG2 and reduced amount of edema (more as part of phenytoin). On the other hand, the group treated with carbamazepine and valproic acid, the increase of NG2 expression and scarcity of edema was detected which is a less than phenytoin and levetiracetam groups. In the control and sham groups, lack of NG2 expression and intensity of edema was stated. Conclusion Antiepileptic drug selection, after traumatic brain injury, is a major medical condition. Although patient-focused choice is the basis, it gives us the information about how the selection of phenytoin, levetiracetam, carbamazepine and valproic acid contribute positively and fast to axonal recovery.