Evaluation of the protective effects of silymarin and tempol on cisplatin-ınduced hepatotoxicity in rats
Sıçanlarda silymarin ve tempolün sisplatin kaynaklı hepatotoksisite üzerine etkilerinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 417374
  2. Yazar: TAYF ALQOZBAKR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Farmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sıçanlarda Silymarin ve Tempolün Sisplatin Kaynaklı Hepatotoksisite Üzerine Etkilerinin İncelenmesi Tayf Alqozbakr; Danışman: Prof.Dr. Fikret Vehbi İzzettin, Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Amaç: Çalışmamızda sıçanlarda silymarin ve tempolün sisplatin kaynaklı hepatotoksisite üzerine koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Sıçanlar her grupta altı hayvan olacak şekilde altı gruba ayrılmıştır. Üç kontrol grubunun her birine yedi gün boyunca serum fizyolojik (1 ml/kg; oral gavaj), tempol (15 mg/kg; i.p.) veya silymarin (100 mg/kg; oral gavaj) uygulanmıştır. Toksisite grubuna yedinci günde tek doz sisplatin uygulanmıştır. İki tedavi grubuna yedinci gün uygulanan sisplatin ile birlikte 7 gün süreyle tempol veya silymarin verilmiştir. Sisplatin uygulanmasından 24 saat sonra karaciğerleri çıkarılmıştır. Daha sonra malondialdehit (MDA), miyeloperoksidaz (MPO) ve toplam antioksidan durum (TAS) ölçülmüş ve de histopatolojik inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Protective Effects of Silymarin and Tempol on Cisplatin-Induced Hepatotoxicity in Rats Tayf Alqozbakr; Supervisor: Prof.Dr. Fikret Vehbi Izzettin; Clinical Pharmacy Department Aim: The aim of our study is to evaluate the protective effects of silymarin and tempol against cisplatin induced hepatotoxicity in rats. Material and Method: Rats were divided into six groups each consisting of six animals. Each the three control groups were adminstrated either saline or tempol (15 mg/kg i.p.) or silymarin (100 mg/kg p.o.) for seven days. Toxicity group of rats was given cisplatin (10 mg/kg i.p.) as a single dose on seventh day. Two treatment groups were either given tempol or silymarin for seven days with cisplatin on the seventh day. Livers were removed after 24 hours of cisplatin administration. Then Malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), and total antioxidants status (TAS) were measured and a histopathological examination was also done.