Silybum marianum (L.) tohum ekstraktının NRK-52E hücre serisinde PI3K/akt/mTOR yolağına ve DNA tamirine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Silybum marianum (L.) seed extract on PI3K/akt/mTOR pathway and dna repair in NRK-52E cell line.
  1. Tez No: 955148
  2. Yazar: FEYZANUR CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ceran F, Silybum Marianum (L.) Tohum Ekstraktının NRK-52E Hücre Serisinde PI3K/Akt/mTOR Yolağına ve DNA Tamirine Etkisinin Değerlendirilmesi. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya (Veteriner) Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2025. Oksidatif strese bağlı olarak, hücre içi yolaklarda ve genetik sistemlerde hasar meydana geldiği bilinmektedir. Silybum Marianum ekstraktında (SME) yer alan silimarin ve türevlerinin hücresel hasarlara karşı koruyucu etki gösterdiği; başta karaciğer olmak üzere birçok dokuyu koruduğu ve protein ekspresyonunu artırdığı rapor edilmiştir. Bu tez çalışmasında, H 2 O 2 kaynaklı genotoksik hasar ve PI3K/Akt/mTOR yolağına olan etkisinin önlenmesinde SME'nin rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Hücre içi metabolik olaylardan en çok etkilen dokulardan biride böbrektir. Çalışma materyalı olarak rat böbrek hücre hattı seçilmiştir. Çalışma grupları; Kontrol, Serum Açlık(SA), SME, H 2 O 2 (HP), ve SME+HP olarak oluşturuldu. Hücrelere uygulanacak H 2 O 2 ve SME konsantrasyonları, MTT testi ile belirlenmiştir. Genomik hasar tespiti için comet assay analizi, genlerin ekspresyon düzeylerini belirlemek için ise RT-qPCR analizi uygulanmıştır. SME'nin proliferatif konsantrasyonu, 25 μg/ml, H 2 O 2 'nin hücrelerin sitotoksik konsantrasiyonu (IC25) 30 μM olarak belirlenmiştir. Gruplara göre SME ve HP uygulanmış ve 8 saatin sonunda çalışma gruplarından hücre örnekleri ile total mRNA izole edilmiştir. Elde edilen mRNA'ların ekspresyon seviyeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceran F, Evaluation of the Effect of Silybum Marianum (L.) Seed Extract on PI3K/Akt/mTOR Pathway and DNA Repair in NRK-52E Cell Line. Health Sciences Institute, Department of Biochemistry (Veterinary Medicine), M.Sc. Thesis, Van, 2025. It is well known that oxidative stress leads to damage in intracellular pathways and genetic systems. Silymarin and its derivatives, found in Silybum marianum extract (SME), have been reported to exert protective effects against cellular damage, particularly protecting the liver and other tissues, and enhancing protein expression. This thesis aims to investigate the role of SME in preventing H₂O₂-induced genotoxic damage and its impact on the PI3K/Akt/mTOR pathway. Since the kidney is one of the organs most affected by intracellular metabolic events, a rat kidney cell line was selected as the study model. The experimental groups were established as Control, Serum Starvation (SS), SME, H₂O₂ (HP), and SME+HP. The concentrations of H₂O₂ and SME to be applied to the cells were determined using the MTT assay. Genomic damage was assessed using the comet assay, and gene expression levels were determined by RT-qPCR analysis. The proliferative concentration of SME was determined to be 25 μg/ml, and the cytotoxic concentration (IC25) of H₂O₂ was identified as 30 μM. After treatment with SME and HP according to their respective groups, total mRNA was isolated from the cells at the end of 8 hours. Expression levels of the obtained mRNAs were then evaluated.