Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde endoürolojik cerrahi işlem sonrası gelişen hastane enfeksiyonlarının maliyeti ve kontrol önlemlerinin etkisi
The cost of heathcare associated infections developing after endourologic surgery and the impact of control measures in Eski̇şehi̇r Osmangazi̇ Uni̇versi̇ty Health Practice and Research Hospital
- Tez No: 417376
 - Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN IŞIKLI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı kliniğinde endoürolojik cerrahi girişim yapılan hastalarda oluşan hastane enfeksiyonlarının getirdiği ilave maliyetleri belirlemek ve yapılan müdahale ile alınan enfeksiyon kontrol önlemlerinin maliyet üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile Ocak 2014- Ekim 2015 tarihleri arasında yürütülen bir müdahale araştırmadır. Müdahale öncesi dönemde tüm endoürolojik cerrahi girişimler 6 ay süre ile incelendi ve hastane enfeksiyonları'nı azaltmaya yönelik hazırlanan önlem paketinin uygulanması ve yapılan eğitimler tamamlandı. Müdahale sonrası dönemde de 2 ay süre ile tüm endoürolojik işlemler incelendi. Çalışmanın ilk aşamasında toplam 1,384 endoürolojik cerrahi girişimden 1,095'i (%79.1), ikinci aşamasında ise 595 endoürolojik cerrahi girişimden 461'i (78.5) çalışma kapsamına alındı. Müdahale öncesi dönemde çalışma grubundakilerin %10.1'inde hastane enfeksiyonu tespit edilirken, müdahale sonrasında ise %4.9 olarak saptandı. Yapılan müdahale programı ile hastane enfeksiyonu görülme sıklığının %51.0 oranında azaldığı saptandı (Relatif Risk: 0.49, %95CI: 0.28-0.86). Müdahale öncesi ve sonrası hastane enfeksiyonu tespit edilen bireylerin toplam maliyeti hastane enfeksiyonu tespit edilmeyen bireylerden daha yüksek idi. Müdahale ile yıllık toplam 146,332.8 ± 139.29 TL ek maliyetin önüne geçildi. Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların izlenmesi ve sürekli geri bildiriminin sağlaması, basit ama son derece etkili kanıta dayalı enfeksiyon kontrol önlemlerinin kullanılması ve yapılan eğitimler ile enfeksiyon sıklıklarının, hastane enfeksiyonlarına bağlı yüksek ek maliyetinin ve uzamış yatış sürelerini azaltmanın mümkün olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine additional costs of hospital infections in patients who were implemented an endourologic surgery in Eskisehir Osmangazi University Hospital Department of Urology and aimed to evaluate the effect of infection control measures applied by interventions on costs of health care associated infections. This interventional study carried out in hospitalized patients at Eskisehir Osmangazi University Hospital Department of Urology in between January 2014 and October 2015. All endourologic surgeries were examined in pre-intervention period for six mounts and then implementation of prevention package and education period, which intended for reducing hospital infections, were completed. In the post-intervention period all endourological operations were examined for 2 months. In the first phase of the study, 1,095 of 1,384 (79.1%) and in the second phase 461 of 595 (78.5%) endourologic surgery were evaluated. Health care associated infection prevelance was 10.1% and 4.9% in pre-intervention period and post-intervention period, respectively. Patients who had healthcare related infections before or after the intervention had higher costs when compared to those who did not get infections. It was found that, healthcare associated infections decreased by 51% after the intervention (Relatif Risk: 0.49, %95CI: 0.28-0.86). Otherwise 146,332.8 ± 139.29 TL of the additional costs were saved by the intervention. We reached conclusions that, monitoring and reporting the healthcare associated infections regularly, using a simple but effective and evidence based infection control practices and education programs decrease frequency of infection, high additional costs and length to hospital stay.