İn vitro fertilizasyon (IVF) olgularında serum ve folliküler sıvıda total oksidan ve total antioksidan seviyelerinin değerlendirilmesi
Assesment of serum and follicular fluid total oxidant and total antioxidant levels in vitro fertilizasyon (IVF) cases
- Tez No: 417377
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HASSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Karakaş Öztürk, E. İn Vitro Fertilizasyon (IVF) olgularında serum ve folliküler sıvıda total oksidan ve total antioksidan seviyelerinin değerlendirilmesi.ESOGÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2016.
Özet (Çeviri)
Karakaş Öztürk, E. Assessment of serum and follicular fluid total oxidant and total antioxidant levels in In Vitro Fertilization (IVF) cases. Dissertation of Medical Specialization in Department of Gynecology and Obstetrics of School of Medicine of ESOGU, Eskişehir, 2016. We aimed to assess the effects of serum and follicular fluid total oxidant (TOS) levels, total antioxidant capacity (TAC), and oxidative stress index (OSI) on oocyte maturation, fertilization, embryogenesis, and clinical pregnancy in In Vitro Fertilization (IVF) applications of the patients diagnosed with infertility. For the 100 patients underwent into IVF protocol in our clinic between December 2014 to June 2015, we performed laboratory work-ups of total oxidant (TOS) levels, total antioxidant capacity (TAC) and oxidative stress index (OSI) levels from serum specimens obtained at day-2, OPU day, and during embryo transfer and from follicular fluid specimen obtained during OPU.