Pyojenik ve non pyojenik intervertebral mesafe enfeksiyonlarının klinik analizi
Clinical analysis at pyogenic and non pyogenic intervertebral disc infection
  1. Tez No: 417401
  2. Yazar: RAMAZAN PAŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ALADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ocak 2010 ile Aralık 2015 yılları arası, yaklaşık 5 yıllık süre içerisinde, bel boyun ve sırt ağrısı şikayetiyle İnönü Ünivesitesi Turgut Özal Tıp Fakültesi Nöroşirürji Bölümüne başvuran 23170 hastadan , spinal enfeksiyon tanısı konan 59 hasta , retrospektif olarak incelendi. Hastalar; brucella, tüberküloz, spontan pyojenik ve postoperatif pyojenik spondilodiskitler olarak dört gruba ayrıldı. Gruplar, yaş, cins, geliş şikâyetleri şikâyetlerin süresi, operasyon öncesi , sonrası genel ve nörolojik bulguları, rutin kan değerleri, serolojik testler , radyolojik incelemelerle birlikte enfeksiyonun yerleşim yeri , bölgesi ve etken mikrorganizma gibi parametreler temel alınarak birbirleriyle karşılaştırıldılar. Lezyonun yerleşim bölgesi, tutulan seviye sayısı ,oluşturduğu deformite ve instabiliteye göre uygun görülen çeşitli cerrahi girişim prosedürleri de ayrıca karşılaştırıldı. Sonuç olarak, spondilodiskitlerde erken tanı , tedavinin sonucu etkilediği ve bu yüzden müphem şikâyetleri olsa bile spinal belirtilerle gelen hastalara spondilodiskit yönünden yüksek şüpheyle yaklaşmak gerektiği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Between January 2010 and December 2015, 23170 patients referred to department of Neurosurgery of Inonu University Turgut Ozal Medical School, with neck or back pain. Among these, 59 patients that diagnosed with spondylodiscitis were evaluated retrospectively. Patients were divided into four groups as brucellosis, tuberculosis, spontaneous pyojenik and postoperative pyojenic spondylodiscitis. Groups, were compared with each other in regarding with age, gender, arrival complaints, duration of complaints, pre-and post operative general and neurological findings, routine blood parameters, serological tests and radiological investigations and the causative microorganisms as well as the settlement and the region of infection. Various surgical procedures that preferred according to the region of lesion, deformity an instability was also compared. As a consequence, our result sugested that early diagnosis and treatment has affected the outcome of spondylodiscitis, thus we should examine patients that had even vague spinal symptoms, with a high suspicion in terms of spondylodiscitis.