Enfektif spondilopati tanılı hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients diagnosed with infective spondylopathy
  1. Tez No: 855650
  2. Yazar: NAGEHAN KÖKSAL ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Spondilodiskit vertebra gövdelerini, intervertebral diskleri, paravertebral yapıları ve spinal kanalı tutabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Semptomlarının nonspesifik olması ve sıklıkla sinsi başlangıç göstermesi gibi nedenlerle, klinisyenler için tanı koymak zorlu bir süreçtir. Hastaların üçte birinde etken tanımlanamaması da, bu hastaların yönetimini zorlaştıran önemli faktörlerden biridir. İlk belirtiler ile tanı arasındaki sürenin uzaması, hastalarda özellikle nörolojik komplikasyonların yanı sıra ciddi sorunlara yol açabilir. Doğru tanı ve etkin tedavi için hastalarda klinik ve tanısal özelliklerin tanımlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, spondilodiskit hastalarında klinik ve tanısal özelliklerin yanı sıra etken dağılımlarını belirlemek, hasta takibi ve tedavi özelliklerini vurgulamak ve tedavi sonrasında tekrar başvuru oranı yüksek olan bu hastalığın yönetiminde ortak bir yaklaşım geliştirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda spondilodiskit ile uyumlu radyolojik bulguları olan, ağrı şikayeti olan ve enfeksiyonun laboratuvar belirtileri saptanan hastalara spondilodiskit tanısı konularak 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasındaki süreçte Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'ne yatırılarak takip edilen tüm hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 202 spondilodiskit hastası dahil edildi. Bu hastaların 107'si erkek (%52.9), 95'i (%47) kadındı. Hastaların ortalama yaşı 60.6±13.5 olarak hesaplandı. En düşük yaş 17, en yüksek yaş 94'tü. Hastaların 67'si (%33.1) piyojenik spondilodiskit, 13'ü (%0.06) tüberküloz spondilodiskit, 48'i (%23.7) brusella spondilodiskit tanısıyla takipli ve 74'ü de (%36.6) etken izole edilemeyen hastalardı. Hastaların 119'una (%58.9) en az bir ek hastalık eşlik etti. Eşlik eden komorbiditeler gruplara göre karşılaştırıldığında piyojenik spondilodiskitte DM eşlik etme sıklığı diğer gruplara göre 2.6 kat (p=0.003), hipertansiyonun ise piyojenik spondilodiskit grubunda eşlik etme oranının 2.62 kat arttığı saptandı (p=0.002). Hastaların başvuru şikayetleri irdelendiğinde; ağrı tüm gruplarda eşlik eden semptomdu ve 93'ünde (%46) ateş, 78'inde (%38.6) gece terlemesi, 51'inde (%25.2) kilo kaybı vardı. Brusella spondilodiskitine gece terlemesi eşlik etme oranı diğer gruplara göre 3.3 kat artmış olarak saptandı(p=0.0005). Nörolojik defisit 55 (% 27.2) hastada tanımlanmış olup piyojenik spondilodiskit grubunda görülme oranı etken izole edilmeyen gruba göre anlamlı yüksekti (p = 0.012). Hastaların şikayetlerinin başlangıcının başvuru tarihinden önce ortalama 77.4 gün (min=7, max=700) olduğu saptandı. Tüberküloz grubunda bu süre piyojenik (p < 0.001)ve brusella (p < 0.001) gruplarına göre anlamlı yüksekti, etken izole edilmeyen grupla arasında anlamlı farklılık yoktu. Hastaların 74'ünde (%36.6) geçirilmiş spinal cerrahi öyküsü tespit edildi. Spinal cerrahi öyküsü olan hastalarda piyojenik spondilodiskit gelişme riskinin 2 kat arttığı saptandı(p=0.025, OR=1.2). Spinal cerrahi öyküsü olan hastaların 16'sında(%7) enstrümantasyon (vida,plak gibi) bulunmaktaydı. Enstrümantasyon varlığında piyojenik spondilodiskit görülme oranı 7.2 kat artmış olarak saptandı(p=0.002). Hastaların MRG bulguları değerlendirilmiş olup tüm hastalarda çoklu seviye vertebra tutulumu vardı ve 1. sıklıkta %51.9 lomber, 2. sıklıkta (%24.7) torakal bölge tutulumu görüldü. Hastaların 128'ine (%63.3) apse eşlik etmekteydi. En sık birliktelik piyojenik spondilodiskit grubunda görüldü, ancak gruplar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Spondylodiscitis is an infectious disease that can involve the vertebral bodies, intervertebral discs, paravertebral structures and spinal canal. Diagnosis is a challenging process for clinicians due to the fact that its symptoms are nonspecific and often have an insidious onset. The fact that the agent cannot be identified in one third of the patients is one of the important factors that makes the management of these patients difficult. Prolonging the time between the first symptoms and diagnosis can lead to serious problems in patients, especially neurological complications. For accurate diagnosis and effective treatment, clinical and diagnostic features must be defined in patients. The aim of this study is to determine the clinical and diagnostic features as well as the factor distribution in spondylodiscitis patients, to emphasize patient follow-up and treatment features, and to develop a common approach in the management of this disease, which has a high rate of re-admission after treatment. Materials and method: In our study, patients with radiological findings compatible with spondylodiscitis, complaints of pain, and laboratory signs of infection were diagnosed with spondylodiscitis, and all patients who were hospitalized and followed up at Karadeniz Technical University Farabi Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic between January 1, 2012 and December 31, 2022 were evaluated retrospectively. Results: 202 spondylodiscitis patients were included in the study. 107 of these patients were men (%52.9) and 95 (%47) were women. The average age of the patients was calculated as 60.6±13.5 years. The lowest age was 17 and the highest was 94. 7(%33.1) of the patients were followed up with the diagnosis of pyogenic spondylodiscitis, 13 (%0.06) were tuberculous spondylodiscitis, 48 (%23.7) were followed up with the diagnosis of brucella spondylodiscitis, and 74 (%36.6) were patients whose causative agent could not be isolated. 119 of the patients (%58.9) were accompanied by at least one additional disease. When the accompanying comorbidities were compared according to groups, it was determined that the frequency of DM in pyogenic spondylodiscitis increased 2.6 times compared to other groups (p = 0.003), and the rate of hypertension in the pyogenic spondylodiscitis group increased 2.6 times (p = 0.002). When the patients' complaints are examined; Pain was the accompanying symptom in all groups, and 93 (%46) had fever, 78 (%38.6) had night sweats, and 51 (%25.2) had weight loss. The rate of night sweating accompanying Brucella spondylodiscitis was found to be 3.3 times higher than the other groups (p=0.0005). Neurological deficit was identified in 55 (%27.2) patients, and the incidence rate in the pyogenic spondylodiscitis group was significantly higher than in the group in which the agent was not isolated (p = 0.012). It was determined that the onset of the patients' complaints was an average of 77.4 days (min = 7, max = 700) before the application date. This period was significantly higher in the tuberculosis group compared to the pyogenic (p < 0.001) and brucellosis (p < 0.001) groups, and there was no significant difference between the group in which the agent was not isolated. A history of previous spinal surgery was detected in 74 of the patients (%36.6). It was found that the risk of developing pyogenic spondylodiscitis increased 2-fold in patients with a history of spinal surgery (p = 0.025, OR = 1.2). 16 (%7) of the patients with a history of spinal surgery had instrumentation (such as screws, plates, etc.). In the presence of instrumentation, the incidence of pyogenic spondylodiscitis was found to increase 7.2 times (p = 0.002). MRI findings of the patients were evaluated, and all patients had multi-level vertebral involvement, and the first frequency was lumbar involvement in %51.9, and the second frequency (%24.7) was thoracic region involvement. 128 (%63.3) of the patients were accompanied by abscess. The most common association was seen in the pyogenic spondylodiscitis group, but there was no significant difference between the groups.