Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
- Tez No: 417479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA GÜVEN ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Sigara bağımlılığı tüm dünyada önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Sigaraya bağlı ölümler her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Sigara ile mücadelede hekimler ve sağlık çalışanları ön planda olmalıdırlar. Bu nedenle çalışmamızda hekim adayı olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin bilgi tutum ve davranışlarını belirlemeyi ve bu hususta eksik görülen noktaları ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 2014-2015 eğitim öğretim döneminde öğrenim görmekte olan 1086 öğrenci ile sınırlandırıldı. Öğrencilere sosyodemografik verileri, sigara içme durumları ve bunları etkileyen faktörler, sigaranın etkileri konusundaki bilgi düzeyleri ve tütün kontrolü hakkındaki düşüncelerini içeren 25 sorudan oluşan anket uygulandı. Anket sonucunda elde verilen veriler SPSS 15,0 programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde Chi-Square testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. SONUÇ: Çalışmaya katılan 1086 öğrencinin yaş ortalaması 21,7 idi. Öğrenciler arasında sigara içme prevalansı % 17,8 olarak saptandı. Erkek öğrenciler arasında sigara içme prevalansı % 26,2 iken, kız öğrenciler arasında % 10,3 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Smoking addiction is one of the important public health issues in the world. Deaths caused by smoking continue to increase each year. Physicians and health workers should be in the forefront in fight with smoking. Thus, the purpose of our study is to determine the knowledge, attitude and behaviors of Ondokuz Mayıs University Medicine Faculty students who are prospective physicians and to present shortcomings in this respect. MATERIAL AND METHOD: The study was limited to 1086 students who were studying at Ondokuz Mayıs University Medicine Faculty during the academic year 2014-2015. A questionnaire which consisted of 25 questions about the students' sociodemographic data, their smoking habits and the factors which affected these, their levels of knowledge about the effects of smoking and their thoughts about tobacco control was given to students. The data obtained was assessed by using SPSS 15,0 program. Chi-Square test and Mann-Whitney U test were used in the statistical analysis of the data. RESULTS: Average age of the 1086 students who participated in the study was 21,7. The prevalence of smoking between students was found as 17,8%. The prevalence of smoking between male students was found as 26,2% while the prevalence of smoking between female students was found as 10,3%.