Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara kullanım düzeyleri ve sigara bıraktırma tedavisi ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Smoking levels of Ondokuz Mayis University Medicine Faculty students and their knowledge, attitude and behaviours about smoking cessation treatment
- Tez No: 448989
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde sigara bağımlılığı çok ciddi bir halk sağlığı problemidir. Sigara kullanımı halen dünya çapında önlenebilir ölümlerin en başta gelen sebebidir. Yurtiçi ve yurtdışında yapılan bazı çalışmalar tıp fakültesi öğrencileri arasında ciddi sigara bağımlılığı düzeylerini göstermektedir. Ayrıca tıp fakültesi öğrencilerinin sigara bağımlılığı tedavisi ile ilgili mezuniyet öncesi aldığı eğitim düzeyi oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmanın birden çok amacı vardır. İlki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara kullanım düzeylerini belirlemektir. Diğer amaçlar öğrencilerin sigara bıraktırma tedavisi ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını da değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışma; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören 1, 2, 3 ve 6. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Konuyla ilgili daha önceki çalışmalar gözden geçirilerek tıp fakültesi öğrencilerindeki sigaranın sağlık üzerindeki etkileri ve sigara bıraktırma ile ilgili olan bilgileri ile ilgili bir anket hazırlanmıştır Anketler dönem 1, 2 ve 3 öğrencilerine mesleksel beceri laboratuvarı dersleri öncesinde yüz yüze uygulanmıştır. Dönem 6 öğrencileri ise Aile Hekimliği rotasyonları esnasında yine yüz yüze anketlere cevap vermişlerdir. Veriler bilgisayar ortamına girilip değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking addiction is a very serious public health concern in the world and in our country. Smoking is still the major cause of preventable deaths around the world. Some both domestic and foreign studies show high smoking addiction levels among medical students. In addition, the education that medical students receive before graduation about smoking addiction treatment is highly limited. There are more than one aims of this study. First aim is to determine the smoking levels of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty students. The other aims are to evaluate medical students' knowledge, attitude and behaviours about smoking cessation treatment. Material and Method: Study is applied to 1, 2, 3 and 6. grade students who receive education at Ondokuz Mayıs University Medical Faculty. By reviewing previous studies about the subject, a questionnaire was prepared regarding knowledge of medical students about health affects of smoking and smoking cessation. Questionnaires conducted with 1, 2 and 3. grade students face to face before clinical skills laboratory classes. Sixth class students answered the questionnaires face to face during their Family Medicine rotations. Data put into computer environment and the relation between variables were examined. Analyses were made according to parametric and nonparametric conditions.