Pediatrik hastalarda postoperatif ağrı kontrolünde iki farklı doz levobupivakain ile uygulanan tap (transversus abdominis plane) blok uygulamasının karşılaştırılması
Pediatrik hastalarda postoperatif ağri kontrolünde iki farkli doz levobupivakain ile uygulanan tap (transversus abdominis plane) blok uygulamasinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 417505
  2. Yazar: EMEL UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Düşük doz levobupivakain ile uygulanan TAP blok Uygulaması ile Pediatrik hastalarda postoperatif Ağrı Yönetimi'ni başarı ile sağlayabilmek bu Çalışmanın birincil hedefidir.çalışmamıza toplam 50 hasta dahil edilmiştir.25 hastaya düşük doz ile tap uygulanmış,diğer grubuna ise rutin uyguladığımız doz kullanılmıştır.Pediatrik hastalarda USG eşliğinde düşük doz levobupivakain ile uygulanan TAP blok Uygulaması taksisine açısından daha riskli olan Pediatrik hastalarda postoperatif ilk 24 saatte etkin ve Güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Transversus abdominis plane block is a simple,effective and reliable method in postoperative pain management following lower abdominal procedures.The aim of the current study is to investigate the effects of two different doses of levobupivacaine in TAP block for postoperative in Pediatric patients.Ultrasound-guided TAP block with dose of 0,25ml/kg levobupivacaine 0,21%was found to be effective and reliable in pediatric patients.