Deneysel hayvan modelinde oluşturulan akut mezenter iskeminin erken tanısında d-dimer, l-laktat, IFABP'ın yeri ve prognostik değeri
The value of L-laktat, D-di̇mer, ifabp levels in the early diagnosis of acute mesenteric ischemia in an experimental animal study
- Tez No: 417506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Erken teşhis ve tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilen akut mezenter iskemi olgularında iskeminin mukoza düzeyinde olduğu erken dönemde L-laktat, D-dimer ve IFABP biyobelirteçlerinin düzey değişikliğini belirlemek, tanısal değerini araştırmak ve tanının gecikmesine bağlı oluşabilecek mortaliteyi önlemektir. Yöntem: Deneysel randomize kontrollü çalışmada altmış üç adet yaklaşık 250-300 gram ağırlığında Wistar-Albino cinsi dişi rat kullanıldı. Çalışma süresince tüm hayvanlar 12 saatlik zaman dilimlerinde aydınlık-karanlık döngüsünde tutularak, suya ve yiyeceğe serbestçe ulaşabilmeleri sağlandı. Gruplar randomize edildi. Ratlar 1 den 63'e kadar numaralandırıldı. Deney hayvanları 3 kontrol grubu, 3 taklit grubu ve 3 iskemi grubu olarak toplam 9 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sadece anestezi, taklit gruplarına laparotomi, iskemi gruplarına ise laparotomi ve SMA'ya klempleme yapılarak 30.dakika, 60.dakika ve 3.saat lerde L-laktat, D-dimer ve IFABP düzeyleri bakılmak üzere kardiyak ponksiyonla kan örnekleri alındı. Her gruptaki 6 denekten jejunum 6 cm, ileum 3 cm rezeke edildi ve histopatolojik olarak ışık mikroskopisinde incelendi.
Özet (Çeviri)
Abstract Objectives: This study investigated the diagnostic value of L-laktat, D-dimer, IFABP in the early diagnosis of acute mesenteric ischemia, a life-threatening condition which can result in multiple organ injury and death if not identified and treated promptly. Methods: Sixty-three female 250-300 gr wistor-albino rats were used in this randomized, controlled study. Rats were numbered 1-63 and divided into 9 groups as control, sham and ischemia groups. Control, sham and ischemia groups for the 30th minute, 1st hour and 3rd hour were established. Anaesthesia was performed only in the control group. Laparotomy performed in the sham groups, and the superior mesenteric artery was ligated followed by laparatomy in the ischemia groups. Blood and tissue specimens were collected at the specified intervals.