Hemşirelerde rol çatışması ve rol belirsizliğinin tükenmişlik ve iş doyumuna etkisi(İstanbul Bayrampaşa Devlet Hastanesi ve İstanbul Avicenna Özel Hastanesi karşılaştırmalı örneği)
Nurse and burnout of the role conflict and role effect of uncertainty in job satisfaction (Bayrampaşa State Hospital and Avicenna Private Hospital in İstanbul comparative example)
- Tez No: 417527
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, kamu ve özel hastane örnekleri kullanılarak hemşirelerin mesleki anlamda yaşadıkları rol çatışması ve rol belirsizliği düzeylerinin belirlenmesi neticesinde tükenmişlik ve iş doyumu olgularıyla ilişkileri araştırılmıştır. Aynı zamanda çalışma konusu kapsamında kamu ve özel kurum farklılıkları ve benzerlikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada: Her iki kurumun hemşire çalışanları kıyaslandığında; rol çatışması, rol belirsizliği, duygusal tükenme ve kişisel başarı düzeylerinin her iki kurum çalışanları için belirleyici bir kriter olmayıp orta seviyede, içsel doyum düzeylerinin belirleyici olmayıp yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Duyarsızlaşma düzeylerini açısından ele aldığımızda; devlet hastanesinde çalışan hemşirelerde orta seviyede, özel hastanede çalışan hemşirelerde ise düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin özel hastanede çalışan hemşirelere oranla duygusal tükenme düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte özel hastanede çalışan hemşirelerin de devlet hastanesinde çalışan hemşirelere oranla, genel doyum düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hemşirelik, Rol Çatışması, Rol Belirsizliği,Tükenmişlik, İş Doyumu
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between burnout and job satisfacion with the levels of role conflict and role ambiguity was investigated by using nurses of public and private hospital as an example. Simultaneously in this study, the attempt was made in order to reveal the differences and similarities of public and private institutions. In this study: The comparison of the nurses in both institutions shows that role conflict, role ambiguity, emotional exhaustion and personal success levels are not decisive criterions but moderate, inner satisfaction levels are not decisive but high. When we consider the desensitization levels; nurses in public hospitals exhibit moderate degree desensitization whereas those who is working in private hospitals exhibit low degree desensitization. At the same time, it was determined that the levels of emotional exhaustion in nurses who are working in public hospitals are higher than nurses working in private hospitals. In addition to this, it was observed that the general satisfaction levels of nurses in private hospitals is higher than the levels in their counterparts working in public hospitals. Keywords : Nurse, Role Conflict, Role Ambiguity, Burnout Sendrome, Job Satisfaction