Capital budgeting in multi-national companies: A comparison analysis for Turkey based multi-national company
Çok uluslu işletmelerde sermaye bütçelemesi: Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu bir işletme üzerine karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 417526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, çok uluslu işletmelerde sermaye bütçelemesi ve hesaplama yöntemleri kapsamında paranın zaman değerini dikkate alan yöntemler, çimento sektörüne ait bir uygulama ile karşılaştırmalı analizi yapılıp Ekonomik Katma Değer yönteminin tercih edilme nedeni incelenmiştir. Sermaye bütçelemesi, çok uluslu şirketlerde sermaye bütçelemesi, önemi, hesaplama yöntemleri, şirketlerde sermaye bütçelemesi uygulamalarını araştırmak için gerçek bir yatırım projesine ait veriler kullanılarak, karşılaştırmalı analiz modeli uygulanmıştır. Buna göre, yapılan yatırımların kârlılığını, katma değerini ve ekonomik açıdan geri dönüşünü net olarak görmek için sermaye bütçelemesi hesaplama yöntemlerine göre değerlendirme yapılmakta ve çıkan sonuçlara göre şirketler kararlar almaktadır. Çalışmanın sonuçları, şirketler sermaye bütçelemesi kapsamında yapacakları yatırım projelerini değerlendirirken hangi yöntemle ve hangi parametrelere göre nasıl ölçmesi gerektiği avantaj ve dezavantajları ile net bir şekilde gösterilirken, Ekonomik Katma Değer yönteminin ise daha detaylı ve gerçeğe uygun değerleme yaptığı işaret edilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sermaye Bütçelemesi, Yatırım, Yatırım Projesi, Çok Uluslu Şirket, Çok Uluslu Sermaye Bütçelemesi, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımı
Özet (Çeviri)
In this study, the methods considering the time value of money, in terms of capital budgeting and calculation methods are comparatively analyzed with a real case from the cement sector and the reason why Economic Value Added Method preferred is investigated. Comparative analysis model was applied in order to study the capital budgeting practices in companies, capital budgeting, capital budgeting in multinational companies, the importance of capital budgeting, methods of calculation using with the data of a real case investment project. Accordingly, in order to understand the profitability of investments, added value and economic return clearly, companies make assessments according to the calculation method of capital budgeting and take decisions in accordance with the results. Results of the study shows which methods and which parameters should be used with the advantages and disadvantages when companies assess investment projects in terms of capital budgeting also it is indicated that Economic Value Added method produces comprehensive and better results. Key Word : Capital Budgeting, Investment, Investment Project,Multi-National Company, Multi-National Capital Budgeting,Foreign Direct Capital Investment