Aile şirketlerinin kurumsallaştırılması ve ekonomi üzerindeki etkileri
The institutionalizing of the family business and economy effects
- Tez No: 417528
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aile şirketleri, özel sektör işletmelerin en çok rastlanan örneğidir. Bu şirketler, gelişmek ve mevcudiyetlerini devam ettirmek için uzun vadeli amaç ve planlar yapmalı ve şekillerini belirlemek zorundadırlar. Toplumda sürekli değişmekte olan koşullar ve rakiplere karşı, aile şirketlerinin mevcudiyetlerini iyi bir şekilde, devam eden kuşaklara geçirebilmeleri oldukça zorlaşmıştır. Bu gibi bir ortamda bu konumdaki şirketlerin iyi bir şekilde idare edilebilmeleri için kurumsallaşmaları gerekmektedir. Aile şirketinden kasıt, bir ailenin herhangi bir sektörde bir iş kurmuş olmasıdır. Yani; ailenin kurulan işin sorumluluğunu aldığı, idarede yetkinin tek bir patronun elinde ve çoğunlukla da işin merkezinde bulunduğu bir örgüt şeklinden bahsedilmektedir. Kurumsallaşmanın kapsamında, yapılacak iş ne olursa olsun her çeşit etkilenmenin ve haberleşmenin, belli başlı kuralların egemen olması vardır. Netice itibariyle, işletmenin işleyişindeki süreçlerin tamamında bulunan kuralların yararlı olması ve aynı zamanda bu kuralların olabildiğince yazılı olması, yani bir aile anayasasının yapılması ve ileride ikinci neslinde bu görüşü benimseyerek yetiştirilmesi gerekir. İş ve aile bağlarının birbirine karışması, aile işletmelerinde bazı avantaj ve dezavantajlara neden olmaktadır. Aile işletmelerinin idare şekilleri, kurum içindeki ilişkileri başka şirketlere oranla değişiklikler göstermektedir. Bu farklılıklar idare teorilerinin aile işletmelerine tatbik edilmesinde problemlere neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, aile şirketlerinin kurumsallaşması ve ilerleyen dönemlerde yaşanan problemleri belirleyerek bu problemlere çözüm önerileri getirmektir. Anahtar Kelimeler : Aile Şirketleri, Kurumsallaşma, Örgüt Kültürü
Özet (Çeviri)
Family of companies, is the most common examples of private sector enterprises. These companies are obliged to set long-term goals and plans should be made to continue to evolve and shape and presence. Against opponents who constantly changing conditions and in the community, the presence of family business in a good way, they can have the ongoing generation has become very difficult. Of the companies in this position in such an environment need to be institutionalized in order to be managed in a good way. The intention with the family-owned company, has set up a business in any industry is a family. So; Established by the family take responsibility for the work, the competent authority in the hands of a single boss and often referred to as an organization located at the center of the business. The scope of institutionalization, the business will be affected by any kind whatever, and communication has to be dominated by certain rules. As a result, to be useful rules in all of the processes in the company's operation and at the same time be as written these rules, namely the construction of a family constitution and the future of second generation must be grown by adopting this opinion. Intermingling of business and family ties, family cause some advantages and disadvantages of the business. Forms of family business management, relations within the organization shows changes compared to other companies. These differences to the family business management theory cause problems in applying. The purpose of the study, the institutionalization of family companies and identifying the problems encountered in the later stages is to bring solutions to these problems. Keywords :Family Businesses, İnstitutionalization, Organizational Culture