Annenin çocuğuna karşı aşırı korumacı tutumuyla annenin çocukluk çağında yaşadığı ayrılık anksiyetesi travması arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between mother's over protective attitude towards own child and her seperation anxiety trauma at childhood
  1. Tez No: 417530
  2. Yazar: ILGIN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, annenin çocuğa karşı aşırı korumacı tutumu ile annenin çocukluk çağında yaşadığı ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, İstanbul Halkalı ve Bakırköy mevkilerinde yer alan kişilerden rastgele seçilen 3-6 yaş aralığında çocuğa sahip toplam 70 anne çalışmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği (PARI), Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri (AABE) ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamına kodlanarak girilmiş ve Spss 22.00 İstatistik programı yardımıyla analizleri yapılmıştır. Araştırmanın genel sonuçlarına göre, ayrılma anksiyetesinin, aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumunun aşırı koruyucu annelik, ev kadınlığı rolünü reddetme ve sıkı disiplin alt boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte ayrılma anksiyetesinin demokratik tutum ve eşitlik tanıma ve geçimsizlik (aile içi şiddet) alt boyutları üzerinde istatiksel olarak herhangi bir etkiye sahip olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bir diğer bulguya göre, eğitim düzeyi ve çalışma durumu aşırı koruyucu annelik ve ayrılma anksiyetesi üzerinde istatiksel anlamda fark oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Aile Hayatı Ve Çocuk Yetiştirme, Ebevyn Tutumu, Aşırı Korumacı Tutum, Ayrılık Anksiyetesi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the paper is to explore the relationship between mother's over protective attitude towards her own child and her seperation anxiety at childhood. Accordingly, 70 mothers who have children at the ages between 3 and 6 were selected randomly from Halkalı and Bakirkoy. In the research, Family Life and Child Growing Attitude Scale (PARI), Seperation Anxiety Symptoms Inventory (SASI) and socio-demographical data form prepared by the researcher have been used as means of data collection. The data were entered in to computer media by encoding and analyses have been conducted with the help of Spss 22.00 statistics program. According to the general results of the research, separation anxiety has a positive effect on over-protective mother, rejecting the role of housewife and strict discipline which are subdimensions of family life and child-rearing attitudes. However, separation anxiety has no statistically significant effect on democratic attitudes and recognition of democratic attitudes and derangement (domestic violence). According to another finding of the study, education and profession create statistically significant overprotective mothering and separation anxiety. Key Words : Family Life And Child-Rearing, Parental Attitudes, Over Protective Attitude, Seperation Anxiety.