Üniversite öğrencilerinin beden memnuniyeti düzeyleri ile benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the relationship between personal satisfaction and self-esteem of the universty students
  1. Tez No: 417531
  2. Yazar: ŞAHİN SEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Üniversitede lisans düzeyinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin, beden memnuniyeti düzeyleri ve benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin, beden memnuniyet düzeyleri ve benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığı cinsiyet, yaş, anne ve babanın eğitim düzeyi, olumsuz değerlendirilme korkusu ve sosyal görünüş kaygısı değişkenlerine göre incelenmektedir. Bu farklar, öğrencilerin kendi görüşlerine dayanılarak ortaya konulmuştur. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin beden memnuniyeti ve benlik saygısının, yaşa, cinsiyete, olumsuz değerlendirilme korkusu ve sosyal görünüş kaygı düzeylerine göre bir farklılık gösterip göstermediği, böyle bir farklılık varsa bu farklılığı oluşturan nedenlerin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma, tarama modeli ile yapılmıştır. Toplam 290 üniversite öğrencisine Gökdoğan (1988) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ve araştırmacı tarafından üniversite öğrencileri için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Memnuniyet Ölçeği”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği”ve“Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği-Kısa Formu”kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin beden memnuniyeti ve benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığının araştırıldığı bu çalışmada elde edilen bulgulara göre; beden memnuniyetinin erkeklerde kızlara göre daha yüksek olduğu, üniversite öğrencilerinin beden memnuniyet düzeyleri ile benlik saygısı düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya konmuştur. Üniversite öğrencilerinde beden memnuniyeti düzeyleri ile olumsuz değerlendirilme korkusu ve sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasında ise ters yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Beden imajı, Benlik Saygısı, Sosyal Görünüş, Kendini Değerlendirme
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PERSONAL SATISFACTION AND SELF-ESTEEM OF THE UNIVERSTY STUDENTS in this research, we aimed to examine that if there is any significant difference among undergraduate students' body image satisfaction and self esteem-level. We controlled university students' body satisfaction and self- esteem level. in frame of gender, age, education level of parents, fear of negative evaluation and social anxiety level. These differences were serviced in respect of students' own expressions. In this research, body image satisfaction and self-esteem level were explained through age, gender fear of negative evaluation and social anxiety level and if there are significant differences between body image satisfaction and self- esteem. We aimed to explain where these differences occur. This research was done with survey method. 290 university students were taken as a sample.“Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Memnuniyet Ölçeği”,“Social Apperance Anxiety Scale”,“Rosenberg self esteem scale”,“Fear of negative evaluation scale-short form”that was adapted into Turkish and their validity and reliability was done for Undergraduate university students by (Gökdoğan, 1988). According to this research which study if there is any significant difference undergraduate students' body image satisfaction and self esteem has some findings that male student body image satisfaction level is higher than female and there is a significant positive correlation between undergradute students' body image satisfaction with self esteem level. There is a significant negative correlation between body image satisfaction with fear of negative evaluation and social anxiety level. Key Words : Body İmage, Self-Esteem, Social Appearance, Self Evaulation