Bankacılık sektöründe kredi risk yönetimi
Credit risk management in banking sector
- Tez No: 417538
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'nin kredi riskinin belirli rasyolarla ölçülmesi ve bu konuda bankalara öneriler sunulmasıdır. Çalışmanın uygulama kısmında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'nin resmi internet sitesinde yayınlanan finansal tablolardan elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu amaçla, Yapı ve Kredi Bankası'nın 2010-2014 yılları arasındaki, üçer aylık finansal tablolarından yararlanılarak kredi risklerinde oluşan farklılıklar üzerinde durulmuştur. Risk iki farklı açıdan ele alınmıştır. Bunlar: riskin, sorunlu alacakların aktif içindeki payı ile ölçümü, riskin gelir tablosundaki karşılık giderlerinin, gelir tablosu tutarları ile kıyaslanması yoluyla ölçümüdür. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçları şu şekilde özetlemek mümkündür; Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 2010-2014 yıllarında kısa süreli olumsuz sinyallerin varlığına karşın, önemli bir risk yaşamamıştır. Bu durum bankanın risk kontrol yöntemlerinin etkin olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Banka, Kredi Riski, Kredi Riski Yönetimi
Özet (Çeviri)
Purpose of the study, Yapı Kredi Bank Inc.'s credit risk is to be measured with a specific ratio and in this regard the banks provide suggestions. In the practical part of the study, building and loan, Yapı Kredi Inc.'s data were used obtained from official financial statements published on the internet site. Utilizing the differences in their financial statements credit risk are emphasized. Between the years of 2010-2014 of Yapı Kredi Bank quarterly for the purpose of risk are discussed from two different angles. These risks are problematic with the active share measurement of receivables, the amount of the expenses in the table corresponding to the amount of risk measurement through comparison with the amounts in the table. As a result of the study is possible with the results obtained summarised in the following way; Yapı Kredi Bank. In the years 2010-2014 short-term despite the presence of a negative signal, it's important that I stress that it was a risk. Indicate that the Bank's risk control methods are effective. Key Words : Bank, Credit Risk, Credit Risk Management